Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Nylander ställer sig bakom Erik Ullenhag

Christer Nylander tänkte kandidera – men ångrade sig.
Foto: HENRIK MONTGOMERY/TT / TT NYHETSBYRÅN
Erik Ullenhag vill att L håller fast vid januariöverenskommelsen.
Foto: HENRIK MONTGOMERY/TT / TT NYHETSBYRÅN

Erik Ullenhag bekräftar att han kandiderar som partiledare för Liberalerna. 

DN Debatt skriver han att han vill att L håller fast vid fyrpartiöverenskommelsen och han stänger inte dörren för framtida samarbeten.

Nu får Ullenhag stöd från Christer Nylander, partiets gruppledare – som tidigare själv skulle kandidera.

Expressen har tidigare avslöjat att Erik Ullenhag är en av fyra tänkbara kandidater för partiledarposten i Liberalerna.  

DN Debatt bekräftade han på måndagskvällen sin kandidatur, då han meddelade att han utmanar om partiledarposten. På tisdagen höll han en presskonferens: 

– Jag har en lång bakgrund i det parti som kallas Liberalerna. När det gäller grundläggande liberala värden kommer jag sällan överraska, sa Erik Ullenhag och fortsatte: 

– Det ledarskap jag vill stå för handlar om att skapa en tro på framtiden och skapa inkluderande. 

Ullenhag: ”Kritisk att L inte lagt tillräckligt med tid”

Han lyfte sedan fem frågor som han kommer att vilja börja med, bland annat skolan, klimatet och välfärden. 

– Jag är kritisk att Liberalerna inte lagt tilltäckligt med tid på den här frågan, sa han om klimatfrågan. 

– Det största misstaget Liberalerna skulle kunna göra nu är att släppa skolan, sa han.

Om 73-punktsuppgörelsen som fattades mellan Miljöpartiet, Socialdemokraterna, Centerpartiet och Liberalerna säger han att avtalet ska hållas: 

– Inför valet 2022 ska Liberalerna ha ett tydligt besked i regeringsfrågan. Men nu handlar det för vårt parti om att fokusera på politiken. 

– Finns det en möjlighet att få till ett allianssamarbete till nästa val? Vi får väl se, sa han.

Stöd från Christer Nylander

Erik Ullenhag får nu också stöd av Liberalernas gruppledare Christer Nylander. Han hade själv tänkt kandidera, kunde Expressen avslöja förra veckan – men har ångrat sig.

På Facebook skriver han i ett långt inlägg:

”Efter att ha tagit del av hur Erik Ullenhag vill leda partiet och hans funderingar kring Sveriges problem, möjligheter och framtid har jag dock landat i att han är den mest lämpade kandidaten till den svåra uppgiften att samla och leda partiet framåt. 

Erik har störst chans att ena Liberalerna, forma en positiv framtidsvision för Sverige och samla fler trogna väljare så att partiet och idéerna får långsiktig framgång”

Expressens statsvetare Jenny Madestam.
Foto: ANNA-KARIN NILSSON

Statsvetaren: ”Goda chanser”

Jenny Madestam tror att Ullenhag har goda chanser att utmana Nyamko Sabuni om posten. 

– Jag tror inte han skulle ha kandiderat om han inte hade fått bra underhandsinformation om att det finns ett gott stöd för honom i partiet, säger hon. 

Jenny Madestam tror inte att kandidaten Johan Pehrson kommer nå partiledarposten, utan att det kommer stå mellan Erik Ullenhags socialliberalism och Nyamko Sabunis ”kravliberalism”. 

Att Liberalerna i och med söndagens val blir kvar i EU-parlamentet ger Erik Ullenhag en fördel, tror Jenny Madestam. 

– Hade de åkt ur parlamentet hade nog chanserna ökat för Nyamko Sabuni, för då hade de behövt en partiledare som inte är rädd för att sticka ut hakan och vara kontroversiell. 

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.