Under lördagens telefonsamtal med Magdalena Andersson ställde sig Erdogan bakom Natos princip om ”öppna dörrar”, det vill säga att de länder som uppfyller alliansens krav och vill bli medlemmar ska kunna ansluta.
Han underströk dock Turkiets ståndpunkt på nytt: Att Sverige stöder terrororganisationer och måste upphöra med det, rapporterar turkiska Hurriet Daily.
Erdogan syftar bland annat på Sveriges stöd till den av kurder dominerade milisgruppen YPG som stred mot terrororganisationen IS i Syrien, som Turkiet ser som den kurdiska grenen av PKK, som är terrorklassat av Turkiet, såväl som av Sverige, EU och USA.
Efter telefonsamtalet skriver Magdalena Andersson på Twitter:
”Uppskattar dagens samtal med turkiske presidenten Recep Tayyip Erdogan om Sveriges Natoansökan. Vi ser fram emot att stärka våra bilaterala relationer, inklusive för fred, säkerhet och striden mot terrorism”.
https://twitter.com/SwedishPM/status/1528011681925832704Erdogan har under lördagen även talat med Finlands president Sauli Niinistö. Också i det samtalet har Erdogan betonat att Turkiet inte kan acceptera att Natomedlemmar stöder vad landet ser som terrororganisationer som hotar dess nationella säkerhet, enligt turkiska nyhetsbyråer.
Brittiska stödet
Under fredagen hade Storbritanniens premiärminister Boris Johnson ett samtal med Erdogan där han betonade sitt och landets stöd för svenskt och finskt Natomedlemskap.
Han verkar även ha gjort mer än så för att övertala Erdogan att släppa in Sverige och Finland i alliansen.
Storbritannien har, enligt ordförande för den turkiska militärindustrin, hävt alla sina restriktioner för vapenexport till Turkiet, rapporterar Hurriet Daily.