Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Erdogan har godkänt ratificering av Finland

Sauli Niinisto och Recep Tayyip Erdogan.
Foto: APAIMAGES/SHUTTERSTOCK / SHUTTERSTOCK EDITORIAL/IBL

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan har formellt godkänt den lag som ratificerar Finlands Natomedlemskap, rapporterar Helsingin Sanomat som hänvisar till statliga turkiska medier.

Det turkiska parlamentet röstade igenom lagen sent i torsdags. Erdogan har haft 15 dagar på sig att underteckna lagen, och det har varit oklart hur lång tid den turkiska presidenten kommer att ta på sig.

Dokumenten om godkännandet lämnas nu till utrikesdepartementet i USA, som deponerar Natos grundande fördrag.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.