En populär energidryck har förbjudits i Zambia, rapporterar nyhetsbyrån Reuters.
Energidrycken i fråga, Power Natural High Energy Drink SX, uppges nämligen innehålla sildenafil, mer känt som det potenshöjande medlet Viagra.
Det skriver myndigheterna i staden Ndola, där drycken tillverkas, på sin Facebooksida:
https://www.facebook.com/ndolacitycouncil/photos/a.2098304953727280/2835969223294179/Fick erektion i sex timmar
Den påstått Viagra-spetsade energidrycken finns inte bara att köpa i Zambia, utan exporteras även till afrikanska grannländer som Sydafrika, Uganda, Malawi och Zimbabwe, samt finns till beställning via nätet.
Enligt nyhetsbyrån Reuters gjorde ugandiska myndigheter liknande fynd i den aktuella energidrycken i slutet av december 2018 ”efter att en kund klagat om konstanta svettningar och en nästan sex timmar lång erektion”.
Sildenafil, även kallat Viagra, är avsett för behandling av impotens och finns enbart som receptbelagd läkemedel.
Läkemedlet togs fram av Pfizer och var från början tänkt som hjärtmedicin för att behandla kärlkramp men utan tillräckligt bra resultat. Erektion vid impotens hos män var en vanligt förekommande biverkning under testerna, varpå Pfizer beslutade sig för att testa läkemedlets effekt på just impotens.
Populär bland unga män
Enligt zambiska myndigheter har man genomfört en rad olika tester för att fastställa innehållet i den nu stoppade energidrycken.
Liknande testresultat ska även ha framkommit vid tester i Zimbabwe och Sydafrika, skriver myndigheterna på Facebook, och så sent som i januari i år förbjöds energidrycken i Malawi.
Nyhetsbyrån Reuters skriver är energidrycken, som säljs i halvlitersflaskor, mycket populär bland zambiska män.
Tillverkaren Revin Zambia Ltd. har än så länge inte uttalat sig.
”Nivåerna av Viagra i testerna varierade från 68,5 milligram till 71,3 milligram per 250 milliliter dryck. Det är med hänsyn till detta som tillverkaren har blivit instruerad att dra tillbaka produkten”, uppger zambiska myndigheter i ett pressmeddelande.