Kungen kommer till deras bostad på Kolmårdens djurpark och klappar om dem lite då och då. Men han hinner inte fostra dem själv - nu är det ju dessutom OS - så han har överlåtit jobbet åt Dan Köhl och Andreas Levestam på Kolmården.
- Kan du komma och hjälpa oss? Boa och Saonoi behöver en extra skötare, någon som de kan respektera och lyda, vädjade Dan Köhl, en av världens främsta elefanttämjare med ett förflutet bland vilda elefanter i Afrika.
Först Dan Köhls förhållningsregler:
- Du måste vara observant och ha ögon i nacken och känna av atmosfären.
- Du måste vara nära din egen instinkt, du måste lära dig vara elefant.
- Och det allra viktigaste: du måste vara dominant, naturlig, tydlig och konsekvent. När de väger tre ton får man inte låta dem bralla runt utan att lyssna. De måste lyssna på dig och du får inte vika ned dig.
Elefanter är inte att leka med om de sätter sig på tvären. Dan Köhl har fyra skötarkompisar som blev dödade.
- Men det är lika farligt att jobba med hästar och hundar, säger han.
"Är som tonåringar"
Boa och Saonoi är som tonåringar. Att Saba, 40, flyttade in för att lära dem elefanthyfs hjälpte inte mycket - hon tycker mest att de är jobbiga och försöker att hålla sig på sin egen kant.- De är som tonåringar. Om man inte visar vem som bestämmer, tar de över. Ungefär som ett grabbgäng som drar runt på stan, killar som saknar en fungerande farsa att se upp till. Elefanter behöver förebilder, precis som ungdomar gör, säger Dan Köhl.
Tonåringarna testar mig direkt. Första gången jag möter Saonoi tar hon vattenslangen och sprutar på mig. Dan tvingar henne att be om ursäkt.
Och Boa lägger snabeln på mitt huvud och sedan runt min hals.
Ser gulligt ut.
- Låt henne inte göra så. Det är elefantens sätt att visa dominans. Det är ju du som bestämmer, säger Dan Köhl.
Måste kunna elefantspråk
Alltså försöker jag köra lite hårt med de tre elefanterna. Ropar "down" (ligg på mage) och "bite" (ligg på sidan). Sedan tar jag fram vattenslangen. Dags för morgontoalett.Det gäller att lära sig elefantspråket som är en blandning mellan engelska, tyska och thai.
Efter en kort promenad, där jag går först och anger takten, vet de tre elefanterna att jag är boss - och att jag dessutom har lite elefantgodis och morötter i fickan...
Kung Carl Gustaf kan andas ut.
Boa och Saonoi är i goda händer.