Det var i november i fjol som Tesla-grundaren Elon Musk i tysthet fick tvillingar tillsammans med Shivon Zilis, 36, som är en av toppcheferna på Musks bolag Neuralink.
Nytillskotten i barnaskaran, som nu är nio till antalet, uppdagades sedan Musk och Zilis i april skickat in handlingar till en domstol om namnbyte för de båda barnen, vilket Business Insider var först att rapportera om.
I handlingarna framgick att namnbyten skulle ske för att dölja mamman Shivon Zilis namn.
Tvillingarna föddes blott veckor innan Musk fick ytterligare ett barn tillsammans med musikern Claire Boucher, känd under artistnamnet Grimes, i december i fjol. I det fallet föddes barnet genom surrogatmoderskap. Tillsammans har de två barn.
Ansträngda relationerna
Elon Musk har sedan tidigare också barnen Griffin, Xavier, Damian, Saxon och Kai – där de förstnämnde är tvillingar och de senare trillingar – med tidigare hustrun Justine Wilson.
Tidigare i juni rapporterades att Xavier Musk, 18, bytt namn till Vivian Jenna Wilson, dels på grund av att hon identifierar sig som kvinna, men också som hon skrev i domstolshandlingarna: ”det faktum att jag inte längre lever med eller önskar vara släkt med min biologiska far på något sätt”.
Elon Musks första barn, också det tillsammans med Justine Wilson, dog i plötslig spädbarnsdöd tio veckor gammal.