Ekologiska ägg innehåller högre gifthalter än konventionella ägg. Detta visar en provtagning som Livsmedelsverket har gjort och som Land Lantbruk nu avslöjar innan offentliggörandet.
– Det här är känsligt och riskerar att stjälpa förtroendet för ekoäggen, därför har Svenska Ägg hållit tyst, säger en källa med insyn till Land Lantbruk.
Gifthalten har ökat
Livsmedelsverket har i rapporten kunnat konstatera att nivåerna av dioxin och PCB i ekologiska ägg har ökat med sex procent på tio år.
Redan 2004 kom ett liknande larm om förhöjda nivåer. Vid det tillfället ansågs anledningen vara fiskmjöl från Östersjöfisk som ekohönsen hade utfodrats med. Därefter skärptes kraven på fiskmjöl till foder, men trots det fortsätter halterna att öka. I ett brev till sina medlemmar skriver organisationen Svenska Ägg:
"Vi kan ännu inte säga vad som är anledningen till de ökade halterna men vi tror att fiskmjölet även denna gång kan vara en orsak. En annan orsak skulle kunna vara en marksmitta".
Gifthalten ligger dock under det tillåtna gränsvärdet.
Till följd av Livsmedelsverkets konstaterande har man gjort en riskbedömning som ska offentliggöras tillsammans med en handelsrapport nästa vecka. Några offentliga uttalanden från Livsmedelsverket har inte gjorts.