Enligt myndighetsuppgifterna ska paket, dränkta i en färgad och illaluktande vätska, skickats till Ukrainas ambassader bland annat i Ungern, Nederländerna och Italien.
Den senaste tiden har flera brevbomber upptäckts i Spanien vilket fick flera av ambassaderna, bland annat i tjeckiska Brno, att misstänka att det kunde röra sig om en sprängladdning.
Men efter närmare inspektion stod det klart att de innehöll ”blodiga djurdelar” och inte sprängämnen, rapporterar tjeckiska tidningen Lidovky.
Byggnader evakuerades
Tjeckiska polisen skriver på Twitter att man tog misstanken på stort allvar.
”Vi kontrollerade försändelsen med röntgen. Tillsammans med räddningstjänsten evakuerade vi byggnaden och närmaste omgivningen, bland annat ett dagis”, skriver de.
På grund av paketen har Ukrainas utrikesminister Dmytro Kuleba uppmanat till förhöjd säkerhet på landets alla ambassader, skriver Reuters.