Under två dagar, 27-28 september, samlades 400 vårdanställda från hela Sverige i Karlstad för det årliga arrangemanget Läkarsekreterar- & undersköterskedagarna.
Under konferensen hölls flera olika föreläsningar som "Ditt arbete - ett nödvändigt ont eller en källa till glädje" och programpunkter med inriktning på stroke och antibiotika.
"Karlar i trosor"
Betalade för konferensen gjorde deltagarnas arbetsgivare, det vill säga flera av Sveriges kommuner, landsting, vårdcentraler och sjukhus.
Den första kvällen bjöds deltagarna på middag med vin och underhållning. Och det var inte vilken underhållning som helst. Plötsligt gjorde showgruppen "Ta kaffe nu" entré.
- Där satt vi och åt och plötsligt kom det nakna karlar i trosor av läder och svarta huvor, säger konferensdeltagaren Helena.
"Kan ta illa vid sig"
Anna Öhman Flynn, som är en av två projektledare bakom konferensen, försvarar showen, som kostade skattebetalarna 10 000 kronor.
- Vi fick jättemycket bra respons, säger hon.
Stiftelsen för utbildning och utveckling i svensk sjukvård arrangerar konferensen och leds av kändisläkaren och TV4-profilen Göran Sjönell.
- Jag kan nog tänka mig att jag kan hålla med om att man kan ta illa vid sig av scenkostymeringen i det där läget, säger han.