På tisdagens riksmöte läser Stefan Löfven upp sin sista regeringsförklaring. Tidigare i somras meddelade han att han avgår som statsminister och partiledare, vilket sker på S partikongress i november.
Men Löfvens sista höstbudget blir en stor utmaning att få igenom. Som känt kräver Centern att inga förhandlingar hålls med Vänsterpartiet – samtidigt som V å sin sida kräver inflytande.
Misslyckas S- och MP-regeringen att balansera de kraven kan regeringen falla – igen. Stefan Löfven har tidigare sagt att han avgår som statsminister om budgeten inte går igenom.
”En självmordspakt”
Budgetuppdraget är ”oerhört komplicerat”, menar V-ledaren Nooshi Dadgostar.
– Jag kan inte i dag bedöma om det kommer att fungera, säger hon.
S ska också välja en ny partiledare under hösten. Storfavoriten Magdalena Andersson, i dag finansminister, har en majoritet av S-distrikten bakom sig.
Men Nooshi Dadgostar menar att budgetfrågan inte påverkas av partiledarbytet.
– Socialdemokraternas problem är inte deras partiledare, utan att de under så lång tid inte har stått upp för sina kärnvärden. De har ingått i princip en självmordspakt med Centerpartiet under den här mandatperioden, de har frångått i princip alla värden som Socialdemokraterna har haft, säger V-ledaren.
Äganderätten splittrar
En annan stridsfråga, denna gång mellan C och MP, har varit strandskyddet och äganderätten i skogen. Men C-ledaren Annie Lööf tonade ner motsättningarna.
– Jag ser dem som ganska okomplicerade egentligen. Vi har ju en överenskommelse om att vi ska genomföra de punkterna i januariavtalet, säger hon i samband med riksmötet.
Miljöpartiets språkrör Märta Stenevi vill inte berätta något om vad som sägs i de pågående förhandlingarna.
– Jag har en förhoppning om att vi kan hitta en väg framåt som innebär att vi kan skydda den biologiska mångfalden och värna allemansrätten, säger hon.