Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Undersköterskans kamp på Iva – efter nya larmet

Överläkaren Johan Styrud: Lite yngre personer ligger inne.
Brita Molander jobbar på intensiven på Akademiska sjukhuset. ”Det är oerhört slitsamt”,
Foto: Privat / Privat
Mikael Köhler, hälso- och sjukvårdsdirektör i Region Uppsala, vid en tidigare presskonferens.
Foto: PONTUS LUNDAHL/TT / TT NYHETSBYRÅN
Akademiska sjukhuset har ställt om för att vårda covidpatienter. Antalet planerade operationer ligger på 50-60 procent av det normala, enligt Mikael Köhler.
Foto: NICLAS HAMMARSTRÖM

Ett år in i pandemin har den tredje vågen slagit hårt mot Region Uppsala, där man nu uppmanar alla att gå i ”personlig lockdown” får att bromsa den skenande smittan.

På intensiven kämpar personalen för patienterna – och för att själva fortsätta orka.

– Det är oerhört slitsamt. Just känslan av att det aldrig tar slut, säger undersköterskan Brita Molander. 

Den senaste tiden har smittan ökat kraftigt i Uppsala län. På intensiven började det märkas ordentligt för några veckor sedan, berättar Brita Molander som jobbar på centralintensiven på Akademiska sjukhuset.

Att samtidigt som patienterna blir fler kunna se välbesökta uteserveringar eller höra om bussresenärer som inte har munskydd frestar på.

– Om man tittar på hur folk ute i samhället beter sig är man rätt provocerad och besviken på att människor inte kan följa restriktioner, säger Brita Molander.

”Lättare att börja gråta”

Även om personalen är bra på att ta hand om varandra känns påfrestningarna.

– Jag märker att jag har lättare att börja gråta och är mer känslig. Det är sådant som naturligtvis märks mest på fritiden, här skärper man sig, säger Brita Molander.

Förra året blev semestern förkortad och hur det blir i år är ännu oklart.

– Jag orkar inte ens fundera på om jag ska få full semester eller inte. Det man hoppas på är att vaccinationerna ska ha gett så mycket resultat att vi kan få den här sommaren att fungera, säger Brita Molander.

Hon skickar också med en uppmaning till Uppsalaborna:

– Snälla, skärp er ett tag till.

Smittspridningen är ”extremt hög”

Samma vädjan kommer från hela Region Uppsala. Gå i ”personlig lockdown” uppmanar man, och betrakta alla du träffar som smittad.

Mikael Köhler, hälso- och sjukvårdsdirektör, beskriver läget i regionen som ”mer ansträngt än någonsin”.

– Behovet av intensivvård och intermediärvård fortsätter att vara väldigt högt och kommer att öka ännu mer, säger han.

Spridningen har ökat kraftigt den senaste tiden. I Uppsala kommun avstannade spridningen något den här veckan jämfört med förra, men om det är en platå går inte att säga.

– Det ligger på en extremt hög nivå. I de andra kommunerna lutar det brant uppåt, säger Mats Martinell, ansvarig för smittspårningen i regionen.

Teorin om misstänkta biverkningarna: ”Förmodligen förklaringen”

Även Janssen stoppat efter fall av blodproppar.