Bill Gates tror inte att Sveriges strategi är rätt väg ut ur coronaviruskrisen – men varnar omvärlden för att anta att svenska myndigheters regler innebär att livet pågår som vanligt.
Microsoft-grundaren och filantropen är djupt engagerad i kampen mot coronaviruset och sedan USA drog sig ur är han och frun Melinda de som donerar mest pengar till WHO.
I en längre intervju i MSNBC får han frågan om vad han anser om hur Sverige hanterat covid-pandemin.
”De har ändrat sitt beteende”
Bill Gates menar på att man inte bara kan bedöma hur det går för Sverige genom att titta på vad som sker på myndighetsnivå.
– Man måste förstå att aktivitetsnivåerna inte bara bestäms av regeringsregler, säger han och tillägger:
– Även om myndigheter tillåter att saker sker, så ändrar människor sitt beteende.
Han tar upp data från Google och Facebook som visar på svenskars rörelsemönster och säger att ”beteendet är totalt annorlunda mot hur det var innan epidemin bröt ut”.
– Vi måste vara försiktiga med att sätta ett likhetstecken mellan myndigheters policy med mänskligt beteende, säger han.
Vill observera
Bill Gates säger i intervjun att han tror att Sveriges smittspridning kommer att ligga på över R=1 – alltså att varje smittad person i sin tur kommer att smitta minst en person.
– Jag tror inte att deras policys är de rätta, säger han.
Tidigare statsepidemiologen och rådgivare till världshälsoorganisationen WHO, Johan Giesecke, delar inte Bill Gates åsikt.
– Jag tycker att vi gör rätt och det finns mer och mer som visar det. Allt mer talar för att en halv miljon stockholmare har haft den här sjukdomen och att det är väldigt ovaligt att man blir sjuk av den. De flesta märker inte alls att de har den, säger Johan Giesecke.
Han genomför en rad intervjuer med utländska medier varje dag och har märkt en förändring i omvärldens inställning till Sveriges strategi.
– Jag gör fem, sex utländska intervjuer om dagen och fram till för två veckor sedan så var det folk som skrattade och sa ”de där dumma svenskarna fattar ingenting, de gör alldeles fel”. De kritiserade Sverige ungefär som Gates har gjort nu. I går pratade jag med Kroatien, Indien, Australien, Kanada, Georgien och de senaste tio dagarna har de blivit mer och mer intresserade. De frågar ”hur fungerar de? Vad händer?”. Förut var det bara ”blaha, blaha” eller ”haha, haha”. Nu frågar de mer tekniska frågor och är intresserade, i stället för att bara retas, säger Johan Giesecke.
Bill Gates tycks också vara intresserad av vilket resultat den svenska strategin kommer få, även om han anser att den är fel.
– Men om de ska fortsätta på den här vägen borde vi observera dem och se det som ett sätt att förstå det här.