Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Busstrejken avblåst – parterna överens

Vi bevakar de största händelserna och sänder live varje dag.
Busstrejken är över - parterna är överens.
Foto: Anna Hållams

Drygt 1700 kronor mer i månaden. Det är en av de segrar som Kommunals förhandlare tog med sig från förhandlingsbordet när busstrejken blåstes av i i dag.

Det innebär att hundratusentals resenärer åter kan åka kollektivt.

Bussar och spårvagnar som stått stilla en vecka börjar rulla omgående.

– Vi har tryckt på knappen, säger Bussföretagarnas vd Peter Jeppsson.

Efter fyra dagars intensiva samtal blåstes busstrejken av sent på torsdagskvällen efter att fackförbundet Kommunal och Bussarbetsgivarna nått en kompromiss.

Det nya avtalet sträcker sig fram till 30 september 2016.

– Vi har träffat en ny överenskommelse, ett nytt kollektivavtal med bussarbetsgivarna, som vi är väldigt nöjda med, säger Kommunals ordförande Annelie Nordström till TT.

Enligt Bussföretagarnas vd Peter Jeppsson ska bussarna börja rulla med detsamma.

– Vi har tryckt på knappen, så att säga. I morgon ska nog trafiken rulla som vanligt, säger Bussarbetsgivarnas vd Peter Jeppsson till Expressen.se.

Tidigare sade du att Kommunals krav var för högt ställda – vad har förändrats?

– Vi har nått en kompromiss där vi fått en del och gett en del, säger Peter Jeppsson.

Får 1700 kronor mer

En av de punkter Kommunal fått igenom är en löneförhöjning som innebär att 20 000 anställda ska få drygt 1700 mer i månaden.

Höjningen sker successivt över tre år.

– Det är i linje med lönerna i branschen, säger Peter Jeppsson.

Annelie Nordström är mycket nöjd över att Kommunal fått igenom sina fyra viktigaste krav.

– De är faktiskt på plats i avtalen. Det handlar bland annat om övertagande av personal vid entreprenörsbytena och ett mycket större inflytande för medlemmarna på arbetstiderna, säger hon till TT.

Ett av Kommunals huvudkrav var att till exempel en bussförare skulle få behålla sin anställning om hans företag bytte ägare.

För detta finns ingen garanti i nya avtalet.

– Företagen ska däremot åta sig att göra vad de kan för att behålla personal vid händelse av ett ägarbyte, säger Peter Jeppsson.

Vidare lovas en lägstalön till anställda som tidigare inte haft det samt att medarbetarnas inflytande över schemaläggningen ökar.

SL lättade

På Storstockholms lokaltrafik, där flera underleverantörer varslat om utökad strejk från och med lördag, var man lättad över beslutet.

– Vi är särskilt glada för våra resenärers skull som haft svårt att ta sig till jobbet. Vi lägger oss inte i konflikten som sådan, men är lättade över att den inte förvärras, säger Bengt Stenberg på SL:s pressjour.

Redan under kvällen börjar entreprenörer starta i gång trafiken, och trafiken väntas gå som vanligt på fredag morgon.

AVTALET

• Det nya avtalet för bussbranschen löper mellan den 1 juni 2013 och den 30 september 2016 och ger löneökningar på 6,8 procent i snitt.

• Avtalet innebär att lönen höjs med 1 732 kronor under avtalsperioden.
• Avtalet reglerar hantering av personal vid entreprenörsbyten.
• Lägstalön införs för yrkesgrupper som inte har det.
• Medarbetarnas inflytande över schemaläggningen ökar.
• Korta matraster får inte vara regel.
• Arbetsgivarna går in och täcker under längre tid upp med pengar vid föräldraledighet.


Källa: Kommunal (TT)

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.