En man uttalade att han hade en bomb ombord på ett tunnelbanetåg på blå linje genom Stockholm. Larmet kom till polisen vid 20.30-tiden på söndagskvällen – och man ryckte ut med flera patruller och insatsstyrka till stationen Västra skogen i Solna kommun.
Tåget stoppades och stationen evakuerades.
– 20.25 får vi ett samtal från trafikledningen, där tågvärden uppger att det finns en man med en bomb på tåget. Tåget är evakuerat. Inga personer är kvar där, säger Mats Eriksson vid Stockholmspolisen.
På platsen omhändertogs en man av polis och fördes upp från tunnelbanan med buntband kring handlederna.
– Han är gripen och det ska hållas förhör med honom. Vi har beslagtagit föremål som han haft i sin väska och det ska undersökas, säger Mats Eriksson på söndagskvällen.
Polisen hade då ännu inte hittat något föremål som misstänks vara en bomb.
– Vi utgår från rubriceringen grovt olaga hot just nu, säger Mats Eriksson.
På måndagen meddelande polisen att mannen anhållits.
Förseningar rådde på blå linjen
Aleksander Krajisnik vid SL:s pressjour säger på söndagskvällen att SL stängde av Västra station på polisens begäran vid 20.30. Under tiden rådde stopp på blå linjen mellan Fridhemsplan och Solna strand/Hallonbergen.
– Vi kommer att ha ersättningsbussar från Hallonbergen om ett par minuter, och på Fridhemsplan klockan 21.30, men nu är det fortsatt stopp, säger Aleksander Krajisnik under kvällen.
Vid klockan 22.25 meddelade SL vidare att trafiken hade satts i gång igen.
LÄS MER: För dig med premium – allt det senaste inom:
Reportage & Granskning
Brott i Sverige