Allianssprickan blir allt djupare.
När Liberalernas partiledare Jan Björklund gästar Expressens tv-program "Bara Politik – med Niklas Svensson" på onsdagskvällen kommer ett nytt utspel i regeringsfrågan – samtidigt som han riktar stenhård kritik mot Moderatledaren Anna Kinberg Batra:
– Den väg som Anna Kinberg Batra och Moderaterna har slagit in på är både olycklig och bekymmersam, säger han, apropå M-beskedet i januari i år om att inleda samtal med Sverigedemokraterna i riksdagen.
Jan Björklund antyder samtidigt att alliansen kan spricka efter nästa val:
– Skulle det vara så att valet slutar i en situation som påminner om det vi har i dag, då är jag oroad för att alliansen kommer att dra åt olika håll.
"Vi behöver titta på det som Angela Merkel gör"
Åt vilket håll drar då du?
– I ett sådant läge menar jag att vi behöver titta på det som Angela Merkel gör, och det man gör i Holland och i Frankrike... Titta på ett samarbete över blockgränsen. Då talar jag om allianspartierna och Socialdemokraterna.
Skulle du kunna tänka dig att sitta i en regering med Stefan Löfven som statsminister, som andrahandsval?
– Jag hoppas ju att det ska vara en borgerlig statsminister i en sådan regering, men det går ju inte om man vill ha ett samarbete över blockgränsen att börja med att ställa den typen av ultimatum.

"Jag möter ju Stefan Löfven"
Så svaret är att du inte utesluter att ta plats i en regering med Stefan Löfven som statsminister?
– Det ska vara en regering som baseras på hela underlaget i alliansen och Socialdemokraterna är med... Det naturliga är ju att om alliansen är större än Socialdemokraterna så hämtas statsministern i det borgerliga lägret, men jag kan garantera att sådana samtal är helt dödfödda om man börjar med att ställa ultimatum i personfrågor.
LÄS MER: Jan Björklunds sågning av Margot Wallström
Jan Björklund ger samtidigt ett kryptiskt svar på frågan om han haft några möten med Stefan Löfven på tu man hand där han diskuterat möjliga samarbeten framöver.
– Nej, inte på senare tid. Men jag möter ju Stefan Löfven, det gör alla partiledare.
I onsdagens program kritiserar han också utrikesminister Margot Wallström för att hon ”hamnar fel och i galen tunna” när det gäller Mellanöstern – och han varnar för att Rysslands president Vladimir Putin kan försöka påverka den svenska valrörelsen nästa år.