Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Pekka Haavistos svar om en egen Nato-ansökan: ”Omöjligt att svara på”

Finland är redo att gå med i Nato utan Sverige, skriver den finska tidningen Iltalehti.
Billström och Haavisto.
Foto: ANTTI HAMALAINEN / AP TT NYHETSBYRÅN
Utrikesminister Tobias Billström.
Foto: PELLE T NILSSON / SPA SPA | SWEDISH PRESS AGENCY
Finlands utrikesminister Pekka Haavisto.
Foto: GINTS IVUSKANS / AFP TT NYHETSBYRÅN

Utrikesminister Tobias Billström och hans finska kollega Pekka Haavisto ställdes mot väggen om ländernas Natoansökningar under en pressträff på tisdagen.

– Det är nästan omöjligt att svara på frågan om Finland är redo att gå vidare utan Sverige. Det blir spekulativt, säger Haavisto. 

Pressträffen hölls i samband med Sveriges utrikesminister Tobias Billströms besök i  Helsingfors.

Pekka Haavisto meddelar att Natomedlemskapet är en pågående diskussion med flera länder. 

– Från Ungern har vi fått besked att de i slutet av februari kommer ratificera den finska och svenska ansökan. 

Billström: Turkiet mer positiva till Finland

Enligt Haavisto lever hoppet att både Sverige och Finland kommer vara fullvärdiga medlemmar vid Nato-toppmötet i juli. 

Enligt Billström är resan mot fullvärdigt Nato-medlemskap en fortsatt ”gemensam resa” med Finland. 

– Vi ansökte tillsammans, säger han under pressträffen och tillägger vid ett senare tillfälle under pressträffen: 

– Det är tydligt att Turkiet nu signalerar att de ser mer positivt på den finska än den svenska Natoansökan. 

På en fråga hur den svenska och finska relationen kan komma att påverkas om Finland går före i Natoprocessen säger Billström att det inte är upp till honom att kommentera den finska processen. 

– Det är nästan omöjligt att svara på frågan om Finland är redo att gå vidare utan Sverige. Det blir spekulativt. Vårt mål är att både Finland och Sverige ska gå med med samtidigt. Processen ligger i Turkiet och Ungerns händer, säger Haavisto. 

Billström säger att det är den svenska regeringens uppfattning att Sverige har levererat på det memorandum som har tecknats mellan Finland, Sverige och Turkiet. 

Uppgifter: Turkiet redo att säga ja till Finland

Pressträffen kommer bara dagen efter att finska Iltalehti publierade uppgifter om att Turkiet närmar sig ett beslut om att godkänna Finlands Nato-ansökan. Ett besked kan komma senast nästa månad, i mars, enligt tidningen.

Någon liknande plan för Sveriges ansökan ska inte finnas.

Iltalethi hänvisade till utrikes- och säkerhetspolitiska källor som uppger att Turkiet och Finland nådde en överenskommelse i förhandlingarna redan förra året. 

Avancerade stridsvagnen ska ”ge Putin näsblod”

Nato-övning i Estland med Challenger II och Leopard II.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.