På måndagen har Joe Bidens nomineringar till de högsta posterna inom USA:s utrikesdepartement och säkerhetsdepartement offentliggjorts.
Det handlar bland annat om Alejandro Mayorkas som nominerats till ansvarig minister för inrikessäkerhetsdepartementet. Han skulle vara den första latinamerikanen att någonsin erhålla titeln.
Den tidigare CIA-toppen Avril Haines kan också bli historisk inom Bidens administration. Hon har nämligen som första kvinna nominerats till posten som underrättelsechef, skriver CNN.
Samtidigt har den tidigare Fed-chefen, Janet Yellen, nomineras till att bli USA:s finansminister. Även hon skulle bli den första kvinnan på tjänsten.
Han väntas bli ”klimat-tsar”
Den framtida presidenten har också tydliggjort att han tänker fullfölja sina löften om att satsa på klimatpolitiken. Detta genom att nominera den tidigare utrikesministern John Kerry till att bli presidentens särskilda sändebud för klimatet.
Enligt The Hill skulle det innebära att Kerry blir USA:s nya ”klimat-tsar”.
”Jag är stolt över att få samarbeta med presidenten, våra allierade, och de unga ledarna inom klimatrörelsen för att anta denna kris som presidentens klimatsändebud”, skriver Kerry på Twitter.
Hon kan bli FN-topp
Som USA:s nya FN-ambassadör har Biden nominerat toppdiplomaten Linda Thomas-Greenfield. Därtill har Jake Sullivan, tidigare rådgivare åt Hillary Clinton, nominerats till nationell säkerhetsrådgivare.
”Dessa individer är lika erfarna och kristestade som de är innovativa och kreativa”, skriver Biden i ett uttalande enligt CNN.
Beskeden mottas väl av Sveriges tidigare utrikesminister, Margot Wallström. Hon skriver på Twitter att de nominerade är ”högt respekterade” och att de kommer att välkomnas av allierade runtom i världen.
”Välkommen tillbaka till den globala scenen USA!”, skriver Margot Wallström.