Tusentals människor har skadats sedan de våldsamma oroligheterna utbröt i Egypten. Uppgifterna om antalet döda varierar. Sent i går kväll uppgav säkerhetskällor till tv-kanalen Sky att 62 människor dödats under de två senaste dagarna.
Sent i natt uppgav nyhetsbyrån Reuters att över 100 människor dödats sedan oroligheterna startade.
El Damardash-sjukhuset i Kairo uppges ha tagit emot 30 lik bara efter fredagens oroligheter i staden - och bland de döda fanns två barn. Det har sjukhuskällor uppgett för nyhetsbyrån Reuters.
"Mycket allvarligt läge"
Sverige har under lång tid sålt vapen till Egypten och andra länder i Nordafrika, ett område som utrikesminister Carl Bildt senaste tiden kallat en "tryckkokare".
Nu höjs kritiska röster från flera håll.
- Vi kan inte säga att vi är ett land som slåss för människors frihet när vi samtidigt beväpnar samma regimer som förtrycker dem, säger Svenska Freds ordförande Anna Ek.
Under 2006 exporterade Sverige krigsmateriel för 12 miljoner kronor till Egypten. Utrikesdepartementets skrivelse "Strategic Export Controls in 2009" visar att både "ammunition och tändanordningar" och utrustning för militära övningar exporterats till landet, till ett värde av 8 miljoner kronor 2009.Hosni Mubarak började i går att tillsätta en ny regering.Foto: Pablo Martinez Monsivais
Detta trots att riktlinjerna för krigsmaterielexport tydligt säger att Sverige inte ska exportera till länder där omfattande och grova kränkningar av mänskliga rättigheter förekommer.
- Det har i många år varit ett mycket allvarligt läge för mänskliga rättigheter i Egypten och det borde inte ha förekommit någon vapenexport alls från Sverige, säger Amnestys Elisabeth Löfgren.
Vänsterpartiets utrikespolitiske talesperson Hans Linde beskriver vapenexporten som skamlig.
- Förutom till Egypten exporteras vapen till Förenade arabemiraten, Jordanien, Oman, Saudiarabien, Algeriet och Tunisien. Nästan alla de länder där vi nu ser protester har blivit beväpnade av Sverige bara de senaste åren.
De svenska riktlinjerna för vapenexport efterföljs inte, menar Klas Corbelius, ansvarig för vapenexportfrågor vid Sveriges Kristna Socialdemokrater.
- Sverige har bland annat exporterat ammunition till Egypten. Det görs otroligt många undantag. Man följer inte reglerna och det är allvarligt, säger han.
"Förvånar mig mycket"
Inspektionen för strategiska produkter, ISP, är den myndighet som beslutar om exporttillstånd. Generaldirektör Andreas Ekman Duse säger att ISP varit mycket försiktiga när det gäller Egypten.
Ändå har man, enligt UD:s skrivelse till riksdagen 2009, exporterat ammunition till landet.
- Det förvånar mig väldigt mycket. Jag har ingen erinran om att något sådant har levererats, men jag har inte siffrorna framför mig. Det är självklart fel om den typen av försäljning har skett, säger han.
Utrikesminister Carl Bildt låter hälsa genom sin pressekreterare:
- Eftersom exporten skett utgår jag från att den är i enlighet med riktlinjerna. Tillstånd har getts av ISP och prövas inte av regeringen.