Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Ärkebiskopen Antje Jackelén går i pension

LIVE-TV: Senaste nyheterna med Expressen TV
Antje Jackelén kommer att gå i pension nästa år.
Foto: MAGNUS ARONSON / SVENSKA KYRKAN
Prinsessan Soifa och Antje Jackelén under prins Alexanders dop 2016.
Foto: JONAS EKSTRÖMER/TT / TT NYHETSBYRÅN

Ärkebiskop Antje Jackelén går i pension hösten 2022 och lägger ned korset och staven i en gudstjänst den 30 oktober.

Antje Jackelén valdes till Svenska kyrkans högsta ämbete den 15 oktober 2013 och togs emot i Uppsala domkyrka den 15 juni 2014. Hon var den första kvinnan på posten och den 70:e ärkebiskopen i ordningen.

Svenska kyrkan inleder nu processen med att förbereda nästa ärkebiskopsval.

Ärkebiskopen väljs också av ledamöterna i samtliga domkapitel och stiftsstyrelser samt av ledamöterna i kyrkostyrelsen.

Ärkebiskopen om sina möten med Sara Danius: ”Då kom vi varandra nära”

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.