Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Ännu ett vulkanutbrott i Nya Zeeland

Berget Tongariro mitt på den nyzeeländska Nordön har fått ett utbrott.

En vulkan i Nya Zeeland har fått ett utbrott för andra gången på mindre än fyra månader och skickar nu ut ett mörkt askmoln.

Vulkanen, som ligger i en av väldens äldsta nationalparker, började bli aktiv i somras efter att ha vilat i mer än hundra år.


"Imponerande"

Civilförsvaret beskrev utbrottet som mindre men sade att förhållandena kan bli besvärliga vid berget och i omkringliggande områden på grund av askan.
Vid utbrottet i augusti, det första sedan 1897, drabbades inrikesflyget och motorvägarna stängdes. Men Air New Zeeland väntade inte att onsdagens eruption skulle störa trafiken.
Clint Green som bor i närheten av Tongariro sade att vulkanen sände upp en mer än två kilometer hög askpelare.
- Det var ganska imponerande. Plötsligt steg en svart plym upp med en väldig fart och gav sig av som en raket, sade han.
Det fanns inga rapporter om skador efter utbrottet.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.