Spekulationerna kring Fredrik Reinfeldts framtid som moderatledare och statsminister har varit aktuella under flera år. Från oppositionens ledarsidor har gjorts försök att ge en bild av en trött statsminister som tycks vara i behov av ledighet och det har irriterat Reinfeldt.
Bok om ledarskifte
Tidigare har författaren Anita Kratz, som skrivit den mest initierade boken om Fredrik Reinfeldt och "Nya Moderaterna", också förutsagt ett ledarskifte inom Moderaterna under 2013 där Reinfeldt ska lämna över till Borg.
Det irriterade också Reinfeldt och Borg som båda kraftfullt dementerat.
Nu tar spekulationerna ny fart.
Dagens industris politikreporter Tomas Nordenskiöld, känd för att bland annat ha skrivit reportaget om Socialdemokraterna och Håkan Juholts budgetfiasko som anges som en bidragande orsak till hans fall, har nu granskat läget i Moderaterna.
Slutsatsen sammanfattas i en rubrik om finansminister Anders Borg: "Redo att axla en tyngre roll". Granskningen kommer dagen efter att Expressen berättat om Reinfeldts framtidsplaner om att leta upp en ny bostad i Täby efter skilsmässan.
Flera källor
I Dagens Industris reportage, som bygger på intervjuer med namngivna och anonyma källor förstärks bilden av en trött statsminister och en kraftfull finansminister som flyttat fram positionerna i regeringen på senare tid.
- Det är Anders som kommer med idéerna och det är han som genomför dem, säger en källa till DI Weekend om arbetet i regeringen.
I reportaget konstateras också att partifolket inom Moderaterna åter har börjat tro på ett partiledarskifte inom kort.
- Jag tror att det skulle kunna ske inom kort. Mycket tyder på att Fredrik avgår och Anders tar över, och i så fall måste det tillkännages snart, senast i mars, säger en av dem Di Weekend pratat med.
- Hans tid är nu snarare än efter valet 2014, säger flera av DI-källorna om Borg.
Finansministern har tidigare sagt att hans lyckligaste dag kommer vara den när han slutar med politiken, men nu har han uppenbarligen bytt fot. I en Expressenintervju under ekonomitoppmötet i Davos i januari konstaterade Borg:
- Det är min ambition att stanna över nästa mandatperiod men det är ytterst upp till väljarna.
"Ingen ny partiledare"
Expressen: Ditt namn lyfts fram i diskussionen om vem som ska bli ny partiledare i Moderaterna - är du sugen på det?
- Moderaterna ska inte ha någon ny partiledare på många år. Fredrik Reinfeldt är ung, kraftfull och har framtiden för sig.
Men du utesluter inte det?
- Min politiska uppgift är att vara finansminister och jag har inga som helst ambitioner att göra något annat.
Samma svar får DI Weekend när Borg konfronteras med uppgifterna om att han snart ska ta över partiledar- och statsministerposten.
- Jag vill att Fredrik Reinfeldt ska vara statsminister. Det är en väldigt bra arbetsfördelning vi har, jag trivs bra med den. Och som sagt, för att vara statsminister är han fortfarande mycket ung.
Dementeras av pressekreteraren
Expressen frågade i går kväll om Fredrik Reinfeldts presschef Roberta Alenius om statsministern ville kommentera uppgiften om att han ska avgå inom kort.
Reinfeldt ville själv inte säga något utan hans pressekreterare återkom senare med en kommentar via sms:
- Det stämmer inte och det kommer snart att visa sig. På måndag åker Fredrik Reinfeldt till Maramö för att tillsammans med sina Allianskompisar förbereda hur de ska vinna valet 2014.
Moderaterna har partistämma i höst, men då står inte val av partiledare på dagordningen eftersom Reinfeldt är vald till 2015.