Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Alla partier har tackat ja till ”30 minuter” – utom S

Följ senaste nytt i Expressen TV – vi sänder direkt mellan 07 och 23 varje vardag och mellan 11 och 20 på helger.
Statsminister Magdalena Andersson (S) har ännu inte tackat ja till att vara med i programmet. Enligt pressekreteraren ”behandlas” frågan.
Foto: ANDERS WIKLUND/TT / TT NYHETSBYRÅN
Första partiledare att frågas ut i SVT:s ”30 minuter” är Miljöpartiets språkrör Märta Stenevi den 19 januari.
Foto: HENRIK MONTGOMERY/TT / TT NYHETSBYRÅN
Programledaren Anders Holmberg.
Foto: SVT / Skärmdump

En ny säsong av SVT:s intervjuprogram ”30 minuter” drar i gång den 19 januari.

Med anledning av det stundande riksdagsvalet i höst har riksdagens partiledare bjudits in för utfrågningar.

Hittills har alla partiledare förutom statsminister Magdalena Andersson (S) tackat ja till att medverka i programmet. 

Söndagen den 11 september är det dags för svenskarna att bege sig till valurnorna för att rösta i höstens riksdagsval.

Med anledning av detta har SVT:s intervjuprogram ”30 minuter” bjudit in riksdagens partiledare för partiledarutfrågningar. 

Programledaren Anders Holmberg är den som kommer hålla i utfrågningarna och ställa frågor till makthavarna om vilken politik partiet vill föra efter valet, och vilken regering de vill se styra i höst. 

Första partiledare att frågas ut är Miljöpartiets språkrör Märta Stenevi den 19 januari. Därefter kommer Nyamko Sabuni (L), Ebba Busch (KD), Nooshi Dadostar (V), Jimmie Åkesson (SD), Annie Lööf (C) och Ulf Kristersson (M) att frågas ut i var sitt program. 

S om intervjuförfrågan: ”Behandlar”

Tanken är att Socialdemokraternas partiledare och statsminister Magdalena Andersson avslutar partiledarutfrågningarna den 9 mars. Men i ett pressmeddelande skriver SVT att hon ännu inte tackat ja till intervjun.

”Magdalena Andersson är inbjuden att medverka men har ännu inte bekräftat sitt deltagande”, skriver SVT.

Johan Ekström, pressekreterare hos Magdalena Andersson, säger att de ”behandlar” intervjuförfrågan från programmet.

– Vi har fått förfrågan, men har inte tagit ställning till det än. Det är något vi ser över, säger 

– Vi får ett stort antal medieförfrågningar och vi behandlar alla och återkopplar inom sin tid.

När kan SVT räkna med att få ett svar?

– Det svaret kommer vi att ge till dem.

Se även: 

Jimmie Åkesson berättar i SVT:s ”30 minuter” om arbetet med en vitbok inom partiet.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.