Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

76-årige maken döms – dödade frun med plättlagg

Brottsstatistik 2021 från Brottsförebyggande rådet (Brå)
Polis skickades omedelbart till platsen och bostaden spärrades av.
Foto: JOHAN NILSSON/TT / TT NYHETSBYRÅN

Kvinnan i 70-årsåldern hittades död i sängen i sovrummet.

På onsdagen dömdes den 76-årige maken till rättspsykiatrisk vård för mord. 

Enligt åklagaren dödade han hustrun med en kökskniv och ett plättlagg.

Den aktuella händelsen inträffade i en lägenhet i stadsdelen Limhamn i Malmö den 9 januari i år.

Mannen larmade själv SOS via sin dotter. Han förklarade att något inträffat och att ambulans borde skickas till bostaden eftersom hustrun inte mådde bra.

I lägenheten anträffades hustrun misstänkt mördad i sängen i sovrummet.

Senare undersökningar visade att kvinnan bragts om livet med en kökskniv och ett tungt plättjärn från köket.

– Det är en allt igenom tragisk händelse, förklarade åklagaren Cindy Costéus.

Döms för mord

På onsdagen dömde Malmö tingsrätt maken för mord till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.

Under förhandlingen nekade maken till brott. Han skyllde på att han varit i ett psykotiskt tillstånd och att han inte varit medveten om sina handlingar. 

Tingsrätten anser dock att maken i stunden när han stuckit och skurit hustrun i halsen varit medveten om sitt handlande. 

Han agerade med avsikt att döda kvinnan, anser domstolen.

Läkare som undersökt maken har dock vid två undersökningar kommit fram till att han både vid gärningstillfället och undersökningstillfället led av allvarlig psykisk störning.

Orsaken till varför mannen tog livet av hustrun finns i övrigt inget svar på, enligt åklagaren. 

Maken greps en stund efter händelsen på en plats utanför lägenheten. Han har suttit häktad sedan gripandet.

Det äldre paret hade varit gifta i över 50 år och flyttat från villa till den aktuella lägenheten för några år sedan.

Skulle flytta

Där hade de fört en diskret tillvaro. Ingen av grannarna ska ha haft någon mer omfattande kontakt med paret.

Den mordmisstänkte mannen har inte dömts för brott tidigare. En dotter berättar i förhör att pappan aldrig ens tidigare tagit i mammans arm.

I polisutredningen framgår också att det äldre paret köpt en annan lägenhet och skulle flytta några veckor senare. Förändringen hade skapat oro hos främst mannen.

Han berättar själv i förhör att han hade besvär med en depression och sökte läkarhjälp.

Den aktuella morgonen ska maken ha varit uppe vid 03-tiden för att gå på toaletten. Därefter gick han en runda i lägenheten och ut i köket.

– Men jag har bara diffusa minnen, säger han i polisförhör.

Såg hennes ansikte

Maken berättar vidare hur han senare såg hustruns ansikte med blod på halsen.

– Då fick jag världens frossa, jag visste inte vad jag gjort, säger han vidare.

Larmnummer att ha koll på

Hit kan du vända dig om du behöver slå larm

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.