Det handlar både om bostäder som hör till personer i den kriminella miljön och adresser där det finns släktingar, vänner och företag som kan kopplas till gängkriminella.
Catrine Kimerius Wikström, polischef i södra Stockholm, vill inte uppge bekräfta antalet adresser som bevakas. Hon säger att polisen försöker prioritera och ha uppsikt över så många platser som möjligt, men att antalet är så stort att det inte går att bevaka alla.
– När vi tittar på hur många individer som rör sig i de här kriminella strukturerna och sen även ringar in varje individ med släktingar då förstår vi nog alla hur många personer som det rör sig om. Det är en omöjlighet att vara på alla platser samtidigt, säger hon till SVT.
Polisen gör nu allt den kan för att andra stoppa våldsutvecklingen, enligt rikspolischef Anders Thornberg.
– Oskyldiga mördas och skadas. Vi gör allt vi kan i polisen och tillsammans med andra för att stoppa utvecklingen, säger han i en kommentar på torsdagen
”Situationen är omänsklig”
På torsdagseftermiddagen kallade polisen till pressträff både i Stockholm och i Uppsala, som har drabbats hårt av våldsvågen. Den kvinna som på morgonen dog i en sprängning i Storvreta tros inte ha varit målet för dådet.
Två personer är anhållna, misstänkta för mord och grov allmänfarlig ödeläggelse.
– Situationen i samhället är omänsklig, obegriplig och gränslös, säger Catarina Bowall, kommenderingschef vid Uppsalapolisen, på en pressträff.
Hon fortsätter:
– Brottsligheten har nått en omfattning som vi tidigare inte har sett. Vi har ett allvarligt läge i Uppsala och vi har ett allvarligt läge i landet.
Catarina Bowall säger vidare att dådet i Storvreta troligtvis har med den nationella konflikten att göra.
– Men vi utgår ifrån att de som har drabbats av händelsen inte har något med den att göra.




Premium
Premium
Premium