Vid fyratiden på morgonen i torsdags larmades polisen till Norrbackagatan i Stockholm efter att en beväpnad man iakttagits i området.
Det visade sig senare vara 20-årige Eric Torell som hade rymt hemifrån med en leksakspistol. Eric hade Down syndrom och autism och sköts till döds av polisen på en innergård.
En förundersökning om tjänstefel har inletts av särskilda åklagarkammaren, men i nuläget är ingen av poliserna misstänkt för något brott.
Kortege i Erics ära
Under söndagen anordnades en minnestund för Eric.
Klockan 13.00 startade en motorcykelkortege som sedan åkte från mamma Katarina Söderbergs hem i Skarpnäck och hela vägen till Norrbackagatan i Vasastan, där Eric blev skjuten.
– Det känns helt fantastiskt, säger Katarina Söderberg.
– På något vis känns det som att hela Sverige – och tydligen även delar av världen – känner med oss och tycker att det som har hänt är helt ofattbart och helt åt helvete fel, att man har skjutit ihjäl en pojke med Downs syndrom.
LÄS MER: Polisens tystnad – har inte kontaktat familjen
Mammans tårar under avskedet
Efter att hyllningskortegen anlänt till platsen hölls en minnesstund.
– Jag ska lägga ett blomsterarrangemang precis där han blev avrättad, som jag kallar det för. Han blev avrättad, säger mamma Katarina.
– Jag har beställt vita rosor i form av ett stort hjärta. Sedan ska vi ha en tyst minut.
Katarina berättar att hennes son älskade Ted Gärdestad – därför framfördes "I den stora sorgens famn" under minnesstunden.
Strax innan ceremonins slut började ett kraftigt regn falla över Stockholm.
Mitt i regnet sjöng alla som samlats "Sol, vind och vatten" tillsammans. Mamma Katarinas tårar föll samtidigt som hon tecknade texten på teckenspråk, precis som hon och Eric brukade göra tillsammans:
– Den sjöng vi jämnt. Han pratade ju bara teckenspråk. Den älskade han, den kunde han teckna från början till slut, säger Katarina Söderberg.
– Han kunde kramas och han kunde pussas. Han älskade alla människor – och alla älskade honom.
LÄS MER: Vittne: Eric, 20, låg skjuten i tio minuter

Eftersökte motorcyklar
Christer Axenryd, 48, från Tyresö, som var en god familjevän till Eric, är initiativtagare till hyllningskortegen. Hans fru, Susanne Axenryd, 51, är nära vän med Erics mamma och har känt Eric sedan han föddes. Familjerna umgås ofta.
I torsdags skrev Christer ett inlägg på Facebook där han eftersökte motorcyklar som kunde delta i hyllningsskortegen. I skrivande stund har inlägget över 34 000 delningar.
– Idén kom till mig tidigt. Jag klarade inte av att bara sitta för då grottar jag ner mig totalt, jag kände att jag behövde göra någonting. Eric älskade motorcyklar och jag har många vänner som kör motorcykel – det var så jag fick idén, säger han.
Mamma Katarina är tacksam över det stora stödet.
– Det kommer människor från hela Sverige och från alla våra grannländer – Finland, Norge, Danmark. Gensvaret är helt obeskrivligt, säger hon.