Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Willis dementerar ansiktsförsäljning

I mars berättade skådespelaren att han drabbats av afasi
Bruce Willis äger sitt eget ansikte.
Foto: WILL OLIVER / EPA / TT / EPA TT NYHETSBYRÅN

Endast Bruce Willis äger rättigheterna till sitt eget ansikte.

Det slår en talesperson för den amerikanske filmstjärnan fast för BBC sedan flera medier publicerat uppgifter om att Willis skulle ha sålt rättigheterna till sitt eget ansikte till Deepcake – ett ryskt företag som utvecklar så kallad ”deepfake”-teknik.

Enligt de felaktiga uppgifterna, som publicerats av bland andra Daily Mail och The Telegraph, skulle Willis ha sålt sina ansiktsrättigheter för att på så sätt kunna synas i filmer även i fortsättningen. I våras meddelade Willis familj att han lägger ner skådespeleriet eftersom han har diagnostiserats med afasi.

Vad som däremot stämmer är att Bruce Willis förra året lånade ut sitt ansikte till en reklamfilm för ett ryskt telekombolag där deepfake-teknik användes.

Bruce Willis slutar som skådespelare 

Skådespelaren har drabbats av sjukdomen afasi

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.