Tv-duon Filip Hammar och Fredrik Wikingsson har gjort flera initiativ för att dra in pengar till Musikhjälpens insamling för barn i slummen. När auktionen för att hyra in dem som receptionister avslutades vid tiotiden i går, hamnade priset smått fantastiska 221 100 kronor.
– Det var otroligt glädjande att det blev så mycket pengar, säger Fredrik Wikingsson och tillägger att det ger en viss prestationsångest inför receptionistjobbet.
Från sina många tv-program är duon van att handskas med människor. Taktiken kommer att vara att ge ett artigt, härligt bemötande och att överraska folk som ringer till företaget.
– Lite oförsiktigt har vi lovat att bli Sveriges, genom tiderna, bästa nybörjarreceptionister, säger Fredrik Wikingsson.
"De kommer passa perfekt"
Dagen kommer att planeras in någon gång efter nyår. Vinnaren av auktionen, bemanningsföretaget Framtiden, är givetvis nöjda med sina tillfälliga arbetskamrater.
– De är härliga människor och kommer att passa perfekt som receptionister helt enkelt, säger marknadschefen Emil Jungåker.
Företaget kommer dessutom skänka tio procent av vinsterna på alla affärer under den aktuella dagen till Musikhjälpen.