Jonnie Irwin, programledare för brittiska ”En plats i solen” som visas på TV4 i Sverige, berättade nyligen att han lider av obotlig cancer som spridit sig från lungorna till hjärnan.
När Irwin fick diagnosen i augusti 2020 gav läkarna honom bara sex månader att leva, men han är fortfarande vid liv. I en intervju med the Suns Grace Macaskill berättar han om sin kärlek till hustrun Jess och sina barn – och oron inför jul.
– Jag skulle ljuga om jag sa att julen inte kommer bli svår. Jag säger inte att det blir min sista, eftersom jag inte vet säkert. Jag vill vara här så länge jag kan, men det kan bli så, säger han.
– Jag vill bara glädjas av julen och tillbringa tiden med Jess och barnen.
Sålde drömhuset
Paret har en treårig son och tvillingar på 18 månader. När han fick diagnosen var tvillingarna bara en månad gamla.
– Jag kunde inte tro på vad som hände. Till en början tänker du bara på att det händer dig, men när chocken släpper handlar det om 'vad händer nu med min fru och mina barn'? Och det stannar kvar. Det försvinner inte, säger han.
När beskedet kom höll Jonnie Irwin på att renovera familjens drömhem i Hertfordshire. Under tiden hyrde de en bostad i Newcastle, där hustrun Jess kommer ifrån.
– När jag fick diagnosen köpte jag en bostad där. Jag vill att Jess ska ha stöd från de sina när jag är borta.
Drömbostaden i Hertfordshire är såld.
– Jag vet att hon kommer att klara sig bra. Hon kommer att behöva hjälp, men jag tror att hon kommer ösa all sin kärlek över barnen och det kommer att bli bra för henne och bra för dem.
– Men det kommer att finnas stunder då hon kommer att vilja gnälla av sig och jag kommer inte att finnas där.