På eftermiddagen den 10 november gick skådespelaren bort i sviterna av covid-19, omgiven av sin familj på Sunderby sjukhus i Luleå.
”Vårt innerligaste tack till personalen som vårdat honom på IVA i Luleå”, skriver hans dotter Stina Wollter i ett uttalande på Instagram.
Sven Wollter levde försiktigt under pandemin
Sven Wollter levde, som de flesta svenskar, ett begränsat liv sedan coronapandemin bröt ut i våras.
När han under hösten turnerade med rockbandet Nynningen så så var publikantalet aldrig högre än 50.
– De sitter utspridda med all möjlig hänsyn till vad myndigheterna föreskriver, så det är lugnt, sa Sven Wollter under en intervju med GT:s reporter Linda Bergh i början av oktober.
Smittades och blev sjuk på resa
Han berättade om hur han och hustrun Lisa Wede levde ett skyddat liv för att undvika viruset. Sommarstugan på Stillingsön och hyreslägenheten i Luleå var idealiska platser för att hålla avstånd till omgivningen och rida ut pandemin.
– I Luleå är det redan ganska glesbebyggt. Jag har sommarstuga i Bohuslän, som jag sitter vid och tittar ut över havet just nu. Här har jag varit sen augusti, vi ville inte trängas. Här behöver man inte på i klinch med människor och kan hålla lite avstånd, sa Sven Wollter.
I slutet av samma månad testade han positivt för covid-19. Han hade smittats under en resa till Stockholm.
– Jag mår lite halvtaskigt just nu. Jag har feber och det mår jag inte bra av, sa han till Aftonbladet den 31 oktober.
Tio dagar senare förlorade han kampen mot sjukdomen.
Dottern Stina Wollter: ”Gränslös sorg”
”Det är med gränslös sorg Sven Wollters familj härmed meddelar att han i dag, den 10 november flög rakt in i ljuset i sviterna av covid och en väl använd kropp med lungor med KOL och emfysem som inte orkade rida ut denna sista prövning. Han fick ett avslut utan smärta omgiven av alla sina nära. Sven blev 86 år”, skriver Stina Wollter på sitt Instagramkonto under tisdagen.
https://www.instagram.com/p/CHasRieDxxS/?utm_source=ig_web_copy_linkLivet med hustrun Lisa Wede
Sven Wollter föddes i Göteborg men var under sin sista tid i livet bosatt i Luleå tillsammans med Lisa Wede.
”Han var en enastående människa med en värme och närvaro som genomsyrade allt han gjorde och skapade. Det är obegripligt att han nu inte finns hos oss mer”, skriver Stina Wollter.
Wollter räknas som en av Sveriges mest folkkära skådespelare, författare och musiker genom tiderna. Som skådespelare slog han igenom i SVT-serien ”Raskens” som sändes på 1970-talet. Efter det framträdde han i flera svenska storfilmer. Han har vunnit två Guldbaggar som Bästa skådespelare, 1985 och 2001.
Mest känd är han för roller i bland annat ”Hemsöborna”, ”Raskens” och ”En sång för Martin”.