Ida Sjöstedt är en av Fashion week Stockholms största namn. Med sina feminina och prinsesslika klänningar har hon gjort sig populär både i den svenska kändiseliten och i kungahuset - prinsessan Sofia gifte sig i en klänning av designern.
Nu ska hon alltså visa upp sin nya kollektion på modeveckan, och hon säger att hon inspirerats av en värld värd att kämpa för, skriver Svenska Dagbladet.
– Jag ville fånga en ljus, änglalik känsla med mjuka silhuetter och en romantisk, lekfull mönsterbild. Inspirationen är ett saligt hopkok av referenser från 70-talets fredsrörelse till 90-talets klubbscen och 1800-talets romanticism, säger Ida Sjöstedt till Svenska dagbladet.
LÄS MER: Höga förväntningar på modeveckan
Ida Sjöstedt vann modepriser
LÄS MER: Kändisarna glänser på modeveckan
Ida Sjöstedt, som också sommarpratade under sommaren, förklarar att kollektionen visar hennes idé av skönhet och femininitet. Designern har vunnit det prestigefulla modepriset Guldknappen både 2011 och 2014. Tidigare i år blev hon också årets designer på Ellegalan.
– Eftersom jag har varit med och byggt upp den svenska modescenen vi har i dag - och att Sverige är min viktigaste marknad - så betyder den så klart jättemycket. Jag tycker det är viktigt att ha en levande modevecka med många olika aktörer där man kan sättas i ett sammanhang och vi designer kan representera något gemensamt trots skilda uttryck och formspråk, säger Ida Sjöstedt till Svenska dagbladet.
Följ Expressen Nöje på Facebook - där kan du kommentera och diskutera våra artiklar.