Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

Sommarfin i klänning - välj bland 25 varianter

Ska vi dansa?<br>Långrandig klänning, Modström, 899 kronor, virkad kofta, Rosemunde, 899 kronor, sandaler, Skopunkten, 349 kronor, och stråhatt, röd-orange, Åhléns, 149 kronor.Foto: Lina Eidenberg Adamo
Klockad<br>Klänning, Noa Noa, 1 499 kronor, kilklacksskor, Sixtyseven, 749 kronor, guldplätterat armband, Syster P, 795 kronor, bolero, Skimra, 499 kronor, och väska, Esprit, 599 kronor.Foto: Lina Eidenberg Adamo
Broderad<br>Klänning, Ilse Jacobsen, 1 549 kronor, halsband, Lindex, 60 kronor, hatt, Wigens, 175 kronor, klocka med ljusbrunt läderpräglat band, Calvin Klein, 1 590 kronor, armband, guldfärgat, Snö of Sweden, 399 kronor, och stråväska, Friis&amp;Co, 500 kronor.Foto: Lina Eidenberg Adamo
Mjuk trikå<br>Gul klänning i trikåmodell, Minimarket, 1 195 kronor, halsband i rader, Hoss, 750 kronor, väska med guldpaljetter, Esprit, 699 kronor, och rosa stråhatt, Esprit, 299 kronor.Foto: Lina Eidenberg Adamo
På tvären<br>Randig klänning, Soaked in luxury, 699 kronor, halsband, Syster P, 2 795 kronor, mönstrad kuvertväska, Urban Expressions, 499 kronor, solglasögon, MQ, 199 kronor, armband, Syster P, 795 kronor, och stråhatt, Wigéns, 250 kronor.Foto: Lina Eidenberg Adamo
Multimönstrad klänning, Joy, 699 kronor.
Ärmlös klänning, rostmönstrad, Haléns, 199 kronor.
Mönstrad klänning, Day, 3 099 kronor.
Brunmönstrad klänning, Modström, 849 kronor.
Brunmönstrad, Jackpot, 1 299 kronor.
Rosa figursydd klänning med drapering, Ellos, 499 kronor.
Rosa figursydd klänning med kort ärm, H&amp;M, 499 kronor.
Korallfärgad ärmlös klänning, Modström. 899 kronor.
Gul/beige klänning med svart bälte, Soaked in luxury, 800 kronor.
Gul ärmlös klänning, MarcO'Polo, 1 400 kronor.
Rosa/svart randig klänning, Ellos, 249 kronor.
Svart/gul randig, Jackpot, 1 200 kronor.
Trekvartsärm randig, Part Two, 899 kronor.
Beige/gul randig, Sand, 2 799 kronor.
Vit/rosa och senapsrandig klänning, Ellos, 249 kronor.
Multifärgad, Nelly Trend, 299 kronor.
Oversize med gula detaljer, Day, 1 999 kronor.
Mönstrad, Ilse Jacobsen, 1 299 kronor.
Svart/vit, Nelly Trend, 299 kronor.
Asymmetrisk skärning, Ellos, 499 kronor.
1 / 25

Nu på sommaren är det både enkelt och festligt med en klänning.

Vi har plockat fram modeller för alla smaker och figurer.

MÖNSTER
Mönstret och snittet på klänningen påverkar hur din figur uppfattas. Väljer du en mönstrad klänning och är modell större, välj hellre en tajtare modell än oversize som får dig att se större ut.

 

FIGURSYTT
Till dig som inte vill ha en ärmlös klänning, bär den tillsammans med en kofta. Kvinnligt och snyggt!

 

RÄNDER
Tänk på att ränder på tvären får dig att se större och bredare ut. Långrandigt får dig att se smalare och längre ut.

 

OVERSIZE
Oversize-klänningar passar inte alla då de gör figuren större. Är du kraftigt byggd från början byggs figuren ut ännu mer. Välj då hellre en figursydd modell som framhäver din kropp.

 

Av Isabelle Olander Foto Lina Eidenberg Adamo Assistent Kristina andersson Smink/Hår My Emilsson/Nouveau

Köpställen

Köpställen

Bikbok 08-54505030.

Calvin Klein 08-6811800.

Custommade 08-6600551.

Day 08-4411270.

Ellos 033-330000.

Esprit 08-6679005.

Friis&Co/Pretto Pr 08-50229096.

Gina Tricot 031-7991900.

H&M 08-7965500.

Haléns 033-108500.

Hoss 031-3358080.

Ilse Jacobsen +4549704176.

Jackpot 08-50576600.

Joy www.joyshop.com.

Lindex 020-570580.

MQ www.mq.se.

NoaNoa 08-6410070.

Marc O´Polo 08-55631500.

Minimarket 08-6969640.

Modström 0734-201339.

Nelly Trend www.nelly.com.

Oui www.oui.com.

Part Two 08-50576600.

Rosemunde 08-6642466.

Sand +4533111718.

Sixtyseven 019-124555.

Skimra, ???

Skopunkten 0340-86500.

Soaked in luxury 08-50579900.

Snö of Sweden 063-120141.

Soaked in luxury 08-50576600.

Syster P 0706-675214.

Urban Expressions 08-6560045.

Yvonne Christa 0707-411317.

Wigéns 0140-385200.

Åhlens 08-4028000.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.