70-årige skådespelaren Liam Neeson, känd från ”Taken”-filmerna och Star Wars-filmen ”The Phantom Menace”, fick häromdagen frågan hur han ser på UFC.
Man kan lugnt säga att han inte är ett fan.
– Jag tål inte UFC. För mig är det som ett slagsmål på puben. Jag vet att utövarna säger ”nej, du har fel, alla månader som vi lägger på träning...” Varför tar du inte bara en ölflaska och drämmer den i skallen på den andre killen? Det är nästa steg för UFC. Jag hatar det, säger Neeson.
”Den där lille pysslingen ger Irland dåligt rykte”
Liam Neeson fick även frågan vad han tycker om irländske MMA-stjärnan Conor McGregor, 34, som tidigare var UFC-mästare i lättvikt och fjädervikt.
– Den där lille pysslingen ger Irland dåligt rykte. Jag vet att han är vältränad och det får man beundra honom för, men jag står inte ut med det, säger Neeson.
McGregor är 175 centimeter lång, 18 centimeter kortare än Neeson.
McGregor skrev samma dag på Twitter så här på Twitter intill en Irlandsflagga:
”Stolt irländare – alltid.”
https://twitter.com/TheNotoriousMMA/status/1621628592655310848Conor McGregors senaste fajt i juli 2021 stoppades i första ronden sedan McGregor brutit benet och burits ut på bår.