Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Sigrid Bernsons svåra tid med Robin Bengtsson

Sigrid Bernson hittade kärleken i ”Let's Dance”Lets Dance”
Foto: JARI KANTOLA / STELLA PICTURES

Sigrid Bernson dansade sig till två vinster och hittade kärleken i tv-programmet ”Let's Dance”.

Sedan försvann hon från rampljuset.

– Min kompis fick slå mig i ansiktet för att jag inte skulle tuppa av, jag trodde att jag skulle dö, säger hon.

Sigrid Bernson blev känd som dansare i tv-programmet ”Let's Dance”.

Men de senaste två åren har vi fått se mindre av dans-stjärnan i rampljuset.

I mars stoppades Sigrid Bernson från att delta i årets ”Let's Dance”.

Hon berättade för sina följare på Youtube att hon kämpat med utmattningssyndrom:

– Jag fick inte luft och kunde inte andas. Plötsligt försvann min syn helt och jag kunde inte prata. Min tunga och mitt ansikte blev helt förlamat. Jag kommer ihåg att min kompis fick slå mig i ansiktet för att jag inte skulle tuppa av innan ambulansen kom. Jag trodde på riktigt att jag skulle dö.

Tuffa tiden med Robin Bengtsson

I podcasten ”Prestationspodden” berättar Sigrid Bernson att bonussonen haft stor betydelse för återhämtningen.

– Jag har fått mycket energi av honom. Vi har gjort mycket tillsammans, som att sitta och pyssla. Just hans närvaro i nuet har jag tagit åt mig mycket av, säger hon.

Hon berättar också om hennes pojkvän Robin Bengtsson:

– Vi hade nyligen blivit tillsammans. Jag tror det var en anledning till att jag inte ville acceptera att jag var sjuk. Herregud, vi har precis köpt ett hus och jag har hittat mannen i mitt liv. Stackars honom, ska jag vara sjuk nu? Vilken tråkig flickvän. Ska han behöva ta hand om mig också?

– Jag är sjukt tacksam för han har aldrig uttryckt en oro för mig. Han har sagt: ”du kommer bli frisk, det kommer ta tid, men det löser sig. Vi löser det”. Jag tror inte jag hade varit så här bra i dag om han inte var med mig.

Så bor Robin Bengtsson och Sigrid Bernson

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.