Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Sanningen bakom Titiyos tårar i ”Så mycket bättre”

Allt du behöver veta om "Så mycket bättre" 2019
Artisten Titiyo blir rörd till tårar och avbryter en kort stund inspelningen av ”Så mycket bättre”.
Foto: TV4
Det hela börjar bär hon får se ett försinspelat inslag med familjebilder. Här Titiyos föräldrar tillsammans med henne själv som liten.
Foto: TV4
Titiyo lämnar huset.
Foto: TV4
Till de andras förvåning.
Foto: TV4
Titiyos känslostorm fortsätter när hon får en hälsning från sin dotter.
Foto: TV4
Titiyo
”Vad lycklig jag blir”, säger Titiyo.
Foto: TV4
Petter blir själv berörd innan han ska framföra låten.
Foto: TV4
Titiyo och dottern Femi Frykberg.
Foto: TV4
1 / 10

Petter ska tolka en av Titiyos mest personliga låtar, ”Jag lovar”, i ”Så mycket bättre”.

Men när en förinspelad video överraskar vid middagsbordet bryter Titiyo ihop, och stormar ut från inspelningen in i det närliggande köket – där en produktionsmedlem får övertala henne att komma tillbaka.

– Jag låter dem titta klart, jag kan inte se, säger Titiyo i programmet.

Det blir emotionellt i lördagens ”Så mycket bättre”.

När Petter avslöjar att han ska tolka Titiyos personliga låt ”Jag lovar” berättar han att låten handlar om hennes dotter och hennes nyligen bortgångna pappa.

– Jag är en person som är väldigt känslig, men jag kan vara så jävla rädd för känslor, så att jag stelnar till hela tiden för att det är en känsla. Men nu lyckades jag hitta så mycket som jag pallade med att berätta om. Det är väldigt fint att kunna säga till sin mamma, ett tack, säger hon och börjar gråta.

När Titiyo överraskas med en video där ”Jag lovar” spelas upp till bilder och klipp från hennes liv med familjen bryter artisten ihop.

– Det går inte, säger Titiyo och lämnar rummet.


Lämnar plötsligt rummet

Artisten valde att fly in i det närliggande köket, som hon inte ville lämna.

– Jag låter dem titta klart, jag kan inte se, hör man henne säga i programmet.

Titiyo stöttas då av produktionen, som övertalar henne att komma tillbaka ut, och se klippet som de förberett åt henne.

– Det är så fint inslaget som kommer. Fäller du några tårar? Men gör det då, säger produktionsmedlemmen.

Artisten förklarar anledningen till att hon bröt ihop.

– Min pappa gick ju bort i september, så det är också så där. Där är dom tillsammans, säger hon och syftar på bilderna på henne som barn tillsammans med båda sina föräldrar.

Dotterns överraskning 

Sen kommer nästa överraskning – Titiyos vuxna dotter Femi Frykberg dyker upp i videon, och ger en fin hälsning

– Hej mamma, surprise, här är jag. Det hade du säkert inte väntat dig, och inte jag heller. Jag tror min mammas bästa sidor är mina bästa sidor. Vi är väldigt lika för vi gör allting i våran takt. Hon är bra på att göra sin grej, och inte för andra. Hon tar ingen skit, säger Femi Frykberg om sin mamma.

Hon fortsätter hylla henne:

– Det har varit väldigt skönt att växa upp någon som är så. Hon är också väldigt ungdomlig av sig, så hon har också varit som en bästa vän, och inte bara en mamma, säger dottern.

Titiyo: ”Trodde aldrig hon kände så”

De fina orden får Titiyo att gapa i chock.

– Va, otroligt! Det trodde inte jag, säger hon.

–Alltså älskling! Vad lycklig jag blir. Jag trodde aldrig att hon kände så, helt otroligt. Vad skönt, nu kan jag slappna av som mamma, säger Titiyo när videon är klar.

Martin Nygren är exekutiv producent för ”Så mycket bättre”, och berättar om artistens totala förvåning.

– Klippen har hon inte sett tidigare. De vet inte heller om den research vi gör inför programmet, säger Martin Nygren.

– Det var precis så där det var, det är inte speciellt mycket klippt.

Orups tårar efter Petters överraskning 

Orups tårar efter Petters överraskning

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.