Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

"Robinson"-Robbans tår lama: "Helt döda"

Vi bevakar de största händelserna och sänder live varje dag.
Robert Anderson dansar cha-cha-cha i fredagens premiäravsnitt av "Let's dance" med danspartnern Oksana Spichak.
Foto: All over press/Stella Pictures

Robert "Robinson-Robban" Anderssons tår är förlamade - nu är han rädd att hans handikapp ska sänka honom i "Let's dance".

– De är helt döda, säger han.

I samband med en olycka för 15 år sedan bröt Robert "Robinson-Robban" Andersson, 38, sitt högra ben.

Operationen blev smärtsam. Ärren efter ingreppet är väl synliga.

Han har ingen känsel i sina tår och kan inte röra dem.

– Självklart hämmar det mig när jag dansar. Det är som att dansa med en gipsad fot, säger han.

– Jag har 25 procent nersatt rörlighet i vristen, säger han.

Inför fredagens "Let's dance"-premiär dansar Robinson-profilen cha-cha-cha med danspartnern Oksana Spichak.

Under dagens träning glömde Robban flera gånger bort koreografin, som han uppfattar som lite knepig.

– Inte nog med att jag inte kan dansa. Jag kan knappt röra vristen och jag har lama tår, säger han.

– Jag har ingen spänst i högerfoten. Och jag är högerfotad. Jag har två vänsterfötter.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.