Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

En totalt vansinnig mix – men det funkar ändå

Mamma Mia! The party har haft premiär på Rondo i Göteborg. Expressens Maria Brander har sett showen.
Foto: COPYRIGHT ©PETER KNUTSON ALL RIGHTS RESERVED. 070

PremiumEuforin har alltid bott granne med melankolin i ”Mamma Mia!”. Den är som en trogenpartystass, där minnen av kärlek, ungdom och resor, satt sig i tyget. En förgänglighet som utgör den discoglittrande kärnan i Abba-klangen, och som nu känns mer aktuell än någonsin när Agnethas och Anni-Frids röster återförenats i ett ”Don’t shut me down”. En vädjan som 2021 lika gärna kunde komma från kulturlivet som helhet.

LÄS PREMIUM GRATIS I EN VECKA

Få tillgång till hela Expressens digitala värld.

Allt detta ingår:

  • Alla artiklar på Expressen.se och i Expressen–appen
  • E-tidningen – upptäck dagens Expressen och utvalda magasin
  • Dela din prenumeration med upp till 3 personer
  • Ingen bindningstid – säg upp när du vill
Alla läsare kan använda den fria provperioden en gång. Därefter är priset 89 kr/mån. Tillsvidareprenumeration. Ingen bindningstid – säg upp när du vill.

Genom att klicka på “STARTA PREMIUM” godkänner du Bonnier News AB:s (org.nr. 559080-0917) prenumerationsvillkor för Expressen Premium och bekräftar att du tagit del av personuppgiftspolicyn. Av tekniska skäl kan ett belopp på 1 kr komma att reserveras på ditt konto, men betalas tillbaka inom kort.

Test av vinterdäck 2023/2024

Premium

”Alltid oerhört tragiskt när det kommer fram”

Svenska friidrottarna larmar om tidigare miljön: ”Destruktivt”

Premium

Kristerssons frostiga relation till Andersson

Skyller på varandra: ”Gör allt för att förminska Kristersson”

Premium