Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Prinsessan: Kungen är avundsjuk på mig

Hon flyttade från Sverige för över 50 år sedan men känner sig mer blågul än någonsin.

Här gör prinsessan Birgitta premiär i TV3:s dokusåpa "Parneviks" där hon berättar om sin relation till kungen.

– Han förstår inte hur jag kämpar för Sverige. Jag vet att han varit avundsjuk på mig, eller svartsjuk heter det, säger hon i programmet.

Nyss fyllda 78 år gästar prinsessan Birgitta dokusåpan "Parneviks" där golfproffset Jesper Parnevik med familj bjuder in flera av Sveriges största kändisar.

Först ut är förutom prinsessan Birgitta, den före detta V-ledaren och monarkimotståndaren Lars Ohly, 58, och "Paradise hotel"-stjärnan Samir Badran, 24.

Över en middag berättar den färgstarka Hagasessan som flyttade från Sverige för 55 år sedan, om sin relation till sin lillebror, kung Carl Gustaf, 68.

– Han är en upptagen man. Som så många andra har han inte så mycket tid över, men vi pratar ofta med varandra, har hon tidigare sagt.

Nu säger prinsessan Birgitta att hon alltid kämpat för sin lillebror.

– Jag blir mer blågul ju längre tiden går. Jag tror inte min bror förstår det, säger prinsessan Birgitta i programmet.

– Han förstår inte hur jag kämpar för Sverige. Han fattar inte. Jag vet att han har varit avundsjuk på mig, eller svartsjuk heter det. Men det får han säga för jag har bara kämpat för honom. Jag har bara min bror i huvudet hela tiden.

"Plikten framför allt"

När Mia Parnevik säger att hon tycker att prinsessan Birgitta är en bra representant för Sverige svarar prinsessan:

– Det vet jag att jag är nu. Plikten framför allt, säger prinsessan i programmet.

"Paradise hotel"-deltagaren Samir Badran har också kommenterat sin medverkan i "Parneviks" på sin blogg.

"Väldigt konstig blandning, men helvete vad kul", skriver han.

"Parneviks" sänds på måndagar i TV3 klockan 20.00.



Följ Expressen Nöje på Facebook - där kan du kommentera och diskutera våra artiklar.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.