I avslutningen av årets ”Stjärnorna på slottet” på SVT bjuder Charlotte Perrelli, 46, hem hela gänget till sin flådiga mångmiljonvilla.
De välkomnas av Charlotte och hennes man Anders Jensen, 44. Stjärnorna verkar imponeras av huset, som är på 800 kvadratmeter och har en stor pool, tennisbana och flera uteplatser.
– Charlotte bodde i ett slott, säger skådespelaren Ola Rapace, 49, i programmet.
”Jag fick missfall”
Charlotte Perrelli bor i lyxhuset med maken och deras totalt fem barn. Även hennes föräldrar och en au pair bor på tomten. Två av barnen är deras gemensamma.
Hon förklarar i ”Stjärnorna på slottet” att bitarna har fallit på plats och att hon i dag trivs med livet, men att det inte alltid varit så.
De flyttade in i huset 2014 när deras första son var runt ett halvår gammal. Men innan dess genomgick Charlotte Perrelli en tuff period. Paret pratade redan från början om att skaffa barn och hon blev gravid tidigt.
– Men jag fick missfall. Jag hade precis varit i New York, vaknade på morgonen efter och hade blod i sängen, säger hon i programmet.
I duschen förlorade Perrelli barnet och hon beskriver det som en stor chock.
– Jag hade ju två friska barn och hade aldrig fått missfall tidigare. Jag var så naiv och kunde inte någonsin tro att jag skulle drabbas av något sådant.
”Jag grät så fruktansvärt mycket”
Charlotte Perrelli säger i programmet att hon samlade sig, duschade och åkte till jobbet, ”som de flesta dagar”. I bilen på väg till en konsert i Skövde bröt hon ihop.
– Jag var så extremt ledsen. Jag grät så fruktansvärt mycket. Det tog inte slut. Men jag kom fram och genomförde jobbet, säger hon.
För henne var det en händelse som gjorde att hon önskade att hon hade ett annat jobb och förmågan att dra i bromsen.
– Det har varit mitt problem hela mitt liv, att jag inte förstår när enough is enough.
Eländet fortsatte
Till slut blev hon gravid och parets första gemensamma barn föddes.
Men eländet fortsatte när Charlotte Perrelli blev gravid ännu en gång. Efter cirka tio veckor drabbades hon av ett fördröjt missfall, eller ”missed abortion”.
– Då kände vi att det kanske inte var meningen. Men så blev jag gravid igen – och jag fick flera missed abortion. Jag fick tio på rad. Det var väldigt smärtsamt och pågick i många år, säger hon i ”Stjärnorna på slottet”.
När så Charlotte Perrelli och Anders Jensens andra son, Alvin, kom till världen hade de egentligen gett upp.
– Det blev ett fint slut på den där extremt tunga perioden.