Oscarsgalan 2019 – här är alla vinnare

Vinnarna i nattens Oscarsgala.
Foto: CHRIS PIZZELLO / AP TT NYHETSBYRÅN
Olivia Colman vann bästa kvinnliga huvudroll.
Foto: CHRIS PIZZELLO / AP TT NYHETSBYRÅN

Världens största gala – och chans till två statyetter för svenskar. 

Här är alla nominerade och vinnare i nattens Oscarsgala. 

■ Bästa film

Nominerade: ”Black panther”, ”BlackKKlansman”, ”Bohemian rhapsody”, ”The favourite”, ”Green book”, ”Roma”, ”A star is born”, ”Vice”.

Vinnaren: ”Green book”

■ Bästa kvinnliga huvudroll

Nominerade: Lady Gaga - ”A star is born”, Glenn Close - ”The wife” (regisserad av svenske Björn Runge), Olivia Colman - ”The favourite”, Melissa McCarthy - ”Can you ever forgive me?”, Yalitza Aparicio - ”Roma”. 

Vinnaren: Olivia Colman - ”The favourite”

■ Bästa manliga huvudroll

Nominerade: Christian Bale - ”Vice”, Bradley Cooper - ”A star is born”, Willem Dafoe - ”Vincent van Gogh – Vid evighetens port”, Rami Malek - ”Bohemian rhapsody”, Viggo Mortensen - ”Green book”.

Vinnaren: Rami Malek - ”Bohemian rhapsody”

■ Bästa regi

Nominerade: Spike Lee - ”BlacKkKlansman”, Pawel Pawlikowski - ”Cold war”, Alfonso Cuarón - ”Roma”, Adam McKay - ”Vice”, Yorgos Lanthimos - ”The favourite”.

Vinnaren: Alfonso Cuarón – ”Roma” 

”Roma” blev bästa utländska film 

■ Bästa utländska film

Nominerade: ”Capernaum”, ”Cold war”, ”Never look away”, ”Roma”, ”Shoplifters”.

Vinnaren: ”Roma”

■ Bästa makeup

Nominerade: ”Gräns” (Svenske Göran Lundström nominerad tillsammans med Pamela Goldammer), ”Mary queen of Scots”, ”Vice”. 

Vinnaren: ”Vice”

■ Bästa långa dokumentär

Nominerade: ”Free solo”, ”Hale county, this morning, this evening”, ”Minding the gap”, ”Islamistens söner”, ”RBG”. 

Vinnaren: ”Free solo”

■ Bästa kvinnliga biroll

Nominerade: Marina De Tavira - ”Roma”, Amy Adams - ”Vice”, Emma Stone - ”The favourite”, Regina King - ”If Beale street could talk”, Rachel Weisz - ”The favourite”.

Vinnaren: Regina King - ”If Beale street could talk”. 

■ Bästa kostym

Nominerade: ”The ballad of Buster Scruggs”, ”Black panther”, ”The favourite”, ”Mary Poppins kommer tillbaka”, ”Mary queen of Scots”. 

Vinnaren: ”Black Panther”


■ Bästa scenografi

Nominerade: ”Black panther”, ”The favourite”, ”First man”, ”Mary Poppins kommer tillbaka”, ”Roma”. 

Vinnaren: ”Black Panther”


■ Bästa foto

Nominerade: ”Cold war”, ”The favourite”, ”Never look away”, ”Roma”, ”A star is born”.

Vinnaren: ”Roma”

■ Bästa ljud

Nominerade: ”Black panther”, ”Bohemian rhapsody”, ”First pan”, ”A quiet place”, ”Roma”.

Vinnaren: ”Bohemian rhapsody”


■ Bästa klippning

Nominerade: ”BlacKkKlansman”, ”Bohemian rhapsody”, ”The favourite”, ”Green book”, ”Vice”.

Vinnaren: ”Bohemian rhapsody”


■ Bästa manliga biroll

Nominerade: Adam Driver - ”BlacKkKlansman”, Mahershala Ali - ”Green book”, Sam Elliott - ”A star Is born”, Richard E Grant -” Kan du förlåta mig någonsin?”, Sam Rockwell - ”Vice”

Vinnaren: Mahershala Ali - ”Green book”


■ Bästa manus efter förlaga

Nominerade: ”The ballad of Buster Scruggs”, ”BlacKkKlansman”, ”Kan du förlåta mig någonsin?”, ”If Beale street could talk”, ”A star is born”. 

Vinnaren: ”BlacKkKlansman”


■ Bästa ljudeffekter

Nominerade: ”Black panther”, ”Bohemian rhapsody”, ”First man”, ”Roma”, ”A star is born”.

Vinnaren: ”Bohemian rhapsody”


■ Bästa animerade kortfilm

Nominerade: ”Animal behaviour”, ”Bao”, ”Late afternoon”, ”One small step”, ”Weekends”.

Vinnaren: ”Bao”


■ Bästa korta dokumentär

Nominerade: ”Black sheep”, ”End game”, ”Lifeboat”, ”A night at the garden”, ”Period. End of sentence”. 

Vinnaren: ”Period. End of sentence”. 

■ Bästa specialeffekter

Nominerade: ”Avengers: Infinity war”, ”Christoffer Robin & Nalle Puh”, ”First man”, ”Ready player one”, ”Solo: A star wars story”.

Vinnaren: ”First man”

■ Bästa kortfilm

Nominerade: ”Detainment”, ”Fauve”, ”Marguerite”, ”Mother”, ”Skin”.

Vinnaren: ”Skin”.


■ Bästa originalmanus

Nominerade: ”The favourite”, ”First reformed”, ”Green book”, ”Roma”, ”Vice”-

Vinnaren: ”Green book”


■ Bästa originalmusik

Nominerade: ”Black panther” (Svenske Ludwig Göransson), ”BlacKkKlansman”, ”Isle of dogs”, ”If Beale street could talk”, ”Mary Poppins kommer tillbaka”.

Vinnaren: Ludwig Göransson, ”Black panther”


■ Bästa originalsång

Nominerade: All the stars - ”Black panther”, I'll fight - ”RBG”, The place where lost things go - ”Mary Poppins kommer tillbaka”, Shallow - ”A star is born”, When a cowboy trades his spurs for wings - ”The ballad of Buster Scruggs”. 

Vinnaren: Shallow - ”A star is born”



■ Bästa animerade film

Nominerade: ”Superhjältarna 2”, ”Isle of dogs”, ”Mirai”, ”Röjar-Ralph krashar internet”, ”Spider-Man: Into the Spider-verse”.

Vinnaren: ”Spider-Man: Into the Spider-verse”.




◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.