Skådespelaren Ola Rapace flyttade under sin ungdom till Frankrike för att studera. Även fast det då bara blev under ett års tid fastnade han något enormt för landet och speciellt huvudstaden Paris. Han åkte dit så ofta han kunde och till slut flyttade han dit permanent.
– Jag hade kul. Språket är vackert, människorna är vackra och på något sätt passade jag in bättre där än i Vallentuna.
– Jag försökte att flytta till Paris i 20 år innan jag till sist gjorde det, säger han i ”Bathina - en podcast”.
Men de senaste åren har han återigen bott i Sverige. Men han föredrar Frankrike, där han kan vara mer anonym och slippa kändisskapet.
– Stockholm är så jävla litet också. Jag är så anonym i Paris. Jag behöver inte hantera så mycket kändisskap överhuvudtaget. Men så fort jag kommer till Stockholm måste jag ha ögon på mig och alla snackar och allt ska kommenteras på något sätt.
Vill flytta inom några år
Han berättar vidare att han tycker det är jobbigt att åka kollektivt hemma i Sverige och att han inte gillar uppmärksamheten.
– Jag kan inte ens åka buss i Stockholm för folk dömer då vad jag har för kläder och vad jag har på mig eller vem jag åker med. Det tar energi i alla fall. Jag är en ganska introvert människa.
I podcasten får han frågan hur han ser på sin framtid.
– Hur ser du ditt liv om fem år? Fortfarande gift?, frågar programledaren Bathina Philipson.
– Ja, jag är gärna gift om det går men jag skulle vilja vara mer i Paris. Jag saknar Paris varje dag, säger Ola Rapace.