Tillsammans med de andra tre deltagarna: Paulina Pancenkov 20, Nova Luther, 16 och Caspar Camitz, 26, står Nadja Holm inför en tuff semifinal.
På fredagen är det två som åker ut ur ”Idol” då finalen är nästa vecka den 4 december.
– Jag är väldigt tacksam att jag får göra det här. Nivån är så hög, säger Nadja om semifinalen.
Nadjas hemliga knep för att ta sig till final
Nadjas knep för att ta sig till final är bland annat att löpträna, dock har hon fortfarande bieffekter kvar från när hon var sjuk i coronaviruset berättar hon.
– Så ofta som jag kan så springer jag på morgonen, berättar hon.
Hon berättar även att hon har mycket att stå i och att en bra uppladdning inför framträdanden är mycket sömn och att röra på sig utomhus.
– Det gäller att få till mycket sömn. Minst åtta timmar sömn ser jag till. Sen är det viktigt att komma ut! Det är min främsta faktiskt, vi är inne så mycket annars i studion och på hotellet. Jag går promenader varje dag, säger hon.
Det gör Nadja innan hon går på scen
Innan Nadja ska framföra låtar på scen så har hon ytterligare ett knep, andningen.
– Jag gör lite olika andningsövningar, jag försöker andas in genom näsan och ut genom munnen. In fem sekunder och ut sju sekunder, så att det blir riktiga andetag.
– Sen att komma in i känslan till låten. Det är nog inte så många som tänker på det. Vi ska kunna stå och skämta ena sekunden, för att senare gå in i en annan känsla, säger hon.