De svenska topplistorna har dominerats av epadunk det senaste året.
Och nu tar genren plats i Melodifestivalen när Mattias ”Elov” Elovsson och Oscar ”Beny” Kilenius tävlar med bidraget ”Raggen går”.
– Vi har kört på länge med det här, musiken, och vi tyckte att det skulle vara kul att visa upp det för hela svenska folket, säger Oscar ”Beny” Kilenius.
– Vi vill främst förmedla glädje och att de som tycker att program som Mello kan vara lite ”PK” nu ser att två epadunkskillar får vara med och lätta upp stämningen lite.
Och de har ett rejält team med sig – bland annat hela fyra stylister.
En av dem är influencern Lisa Anckarmann.
– Vi vill sticka ut ordentligt och hitta något som poppar, då frågade vi henne och hon var taggad och på, berättar Elov.
Så träffades Elov och Beny
Duon har gjort musik tillsammans sedan 2008. Och det började som en slump.
Elov och Beny spelade i samma lag i datorspelet ”Counter Strike” i tonåren och det var efter en tacokväll med hela gänget som den första låten blev till.
– Jag bodde väldigt långt ifrån Elov och tyckte att det var lite drygt att åka hem igen på kvällen så jag stannade kvar, berättar Beny.
Då skrev de deras första låt tillsammans, som ännu inte fått se dagens ljus, och kommer troligen heller aldrig få göra det.
– Ingen av oss har någon musikalisk bakgrund, Elov hade laddat hem något program där man kunde göra musik på datorn liksom. Det blev falskt och jävligt, skrattar Beny.
Den andra låten de skrev tillsammans var hitlåten ”Singel och sökande”.
I somras fick de ännu en superhit med ”Bubbel på balkongen”.
– Vi skrev faktiskt ”Raggen går” innan ”Bubbel på balkongen”. Sedan blev ”Bubbel” en sådan superhit i raggarsvängar så det var verkligen en otroligt bra timing. Riktigt sammanträffande, säger Elov.
DELTÄVLING 1 GÖTEBORG 4/2
Programledare: Farah Abadi och Jesper Rönndahl
Sändningstid: 20.00 i SVT1 och SVT Play
Startordning:
1. Tone Sekelius – ”Rhythm of my show”
Låtskrivare: Anderz Wrethov, Dino Medanhodzic, Jimmy ”Joker” Thörnfeldt, Tone Sekelius
2. Loulou LaMotte – ”Inga sorger”
Låtskrivare: Jonas Thander, Loulou LaMotte
3. Rejhan – ”Haunted”
Låtskrivare: Albin Johnsén, Mattias Andréasson, Pontus Söderman, Tilde Ronia Wrigsell
4. Elov & Beny – ”Raggen går”
Låtskrivare: Johan Werner, Kristian Wejshag, Mattias Elovsson, Oscar Kilenius, Tim Larsson
5. Victor Crone – ”Diamonds”
Låtskrivare: David Lindgren Zacharias, Peter Kvint, Victor Crone
6. Eva Rydberg & Ewa Roos – ”Länge leve livet”
Låtskrivare: Emil Vaker, Henric Pierroff, Kalle Rydberg
7. Jon Henrik Fjällgren, Arc North feat. Adam Woods – ”Where you are (Sávežan)
Låtskrivare: Arc North, Calle Hellberg, Jon Henrik Fjällgren, Joy Deb, Oliver Belvelin, Richard Lästh, Tobias Lundgren, William Segerdahl