Skådespelaren Marianne Mörck, 72, är aktuell i rollen som Rut i Felix Herngrens, 55, dramakomedi ”Dag för dag” som precis haft premiär på C More.
Filmen handlar om ett sällskap som lämnar ett äldreboende tillsammans för att resa genom Europa med destination Schweiz. Där har den cancersjuka Malte, spelad av Sven Wollter, bestämt sig för att avsluta sitt liv på klinik.
Resan beskriver Marianne Mörck som händelserik med stopp i bland annat Göteborg via Ullared, och ett besök inne på området Christiania i Köpenhamn.
– Det hände ju grejer hela tiden. Jag var inne i Christiania, det skulle aldrig komma för mig att ta mig dit på egen hand överhuvudtaget. Det var stort liksom, säger hon.
Komedin innehåller också en del allvar som rör det omdebatterade ämnet dödshjälp.
Marianne Mörck tar tydlig ställning i frågan.
– Jag tycker att det borde vara varje människas rätt att få leva så länge man vill, säger hon.
Första mötet med Sven Wollter
Sven Wollters roll i filmen blev hans sista.
Det var första gången Marianne Mörck träffade honom på inspelningen för tre år sedan.
– Han är väldigt fin i blicken, och tar in och lyssnar. Det är som att prata med själen när man pratar med honom. Man får inget muntligt svar, man får ett själsligt svar. Jag märker att han är väldigt varm och kunnig naturligtvis.
– Det var roligt för han är en legend, och att spela mot honom var fantastiskt.
I november 2020 gick Sven Wollter bort 86 år gammal i sviterna av covid-19.
– Det var väldigt hastigt, och man undrade varför, säger hon och nämner också sin vän och ”Bonusfamiljen”-kollega som gick bort 2018.
– Det är som med Barbro Svensson (Lill-Babs reds.anm), de är bara borta plötsligt. Det är konstigt, och så ser livet ut.
Får handskrivna brev från fans
Marianne Mörck syns i dag i olika tv-produktioner som ”Bonusfamiljen” och frågesportsprogrammet ”Alla mot alla”. Och fansen brukar visa sin uppskattning.
– När jag har skrivit mina memoarer, eller när jag är i tv, då skriver de och hör av sig. Det är jättegulligt, handskrivna brev. Man bara önskar att man kunde hinna svara alla. Det är väldigt goa människor som hör av sig.
Skådespelaren bor kvar ”under Öresundsbron” som hon kallar sitt hem i Bunkeflostrand.
– Där har jag bott själv sedan 18 år.
Hur trivs du med det?
– Jag älskar det. Att allt är tyst, att ingen är på en och ingen ifrågasätter någonting. Det är inget tjafs, det är alldeles tyst, och jag älskar det.