Marcus Schenkenberg, 54, är aktuell som en av de sju kändisdeltagarna i Discovery plus ”The island Sverige” som har premiär senare i vår. Programmet spelades in under tre veckor i somras där de befann sig på en isolerad ö under tre krävande veckor.
– Man satt och drömde om dagen man skulle komma därifrån, säger han.
– Jag saknade min son, min familj, fortsätter han.
Sedan i somras lever han ett nytt liv. Då blev han pappa för första gången när sonen Colin kom till världen.
– Jag är så lycklig och glad, jag har velat haft barn länge. När jag var yngre tänkte jag att det kanske var bättre att vänta till det lugnat ner sig lite, för jag var ute och flög och flängde hela tiden, jag kunde vara borta flera månader.
Glada överraskningen
Men åren gick och han hann fråga sig själv hur det skulle gå.
– Sen kom den här överraskningen och jag är hur lycklig som helst, säger han.
En överraskning var precis vad det var. Marcus Schenkenberg och Colins mamma Jessica Bäckman, 34, är inte och har aldrig varit i en relation. Framåt?
– Vi bestämde att vi är vänner. Hon bor i Norrköping och har all sin familj där, jag bor i Stockholm och har all min familj här. Hon vill inte flytta till Stockholm och jag vill inte flytta till Norrköping. Den vänskap vi har nu är jättebra, fantastisk, och kan lätt hålla livet ut. Hittills har det funkat jättebra.
Ni har tagit den diskussionen om att inte vara ett par?
– Vem vet, hon och jag... jag har verkligen respekt för henne, jag tycker hon är fantastisk och en superbra mamma, så vem vet ”never say never”. Vi kanske blir tillsammans någon dag, jag skulle vara öppen för det, men vi får se – ingen press, säger han.
– Jag tycker att det funkar så bra som det är. Den här vänskapen, det funkar jättebra.
Trivs med livet i Sverige: ”30 år i New York räckte”
Marcus Schenkenberg flyttade tillbaka till Sverige från New York för sex år sedan, och han har inte ångrat sig.
– 25, 30 år i New York räckte verkligen.
– Jag bor här i Stockholm och trivs superbra, familjen är nära. Jag var borta i typ 30 år, men planen var alltid att när karriären lugnade ner sig, komma tillbaka till Sverige och spendera tid med familjen. Jag har missat mycket familjetid. Mina föräldrar börjar bli äldre så man vill ju verkligen umgås med dem medan man kan. Det känns superkul och härligt att vara tillbaka. Jag trivs så bra.