Manliga artister dominerar på Spotifys egna spellistor
Premium: Miljoner användare prenumererar på de officiella tema-spellistor som redaktörer på Spotify sammanställer.
Men när tjänsten vill ge en ”coffeehouse”-känsla för den som lyssnar är bara 38 av 120 låtar med kvinnor.
Det är inte den enda av de stora listorna som manliga artister är överrepresenterade på – något som fått författaren Sandra Beijer att reagera.
– Att vara störst är att ha ett ansvar, säger hon.
Är du redan prenumerant, logga in för att läsa. Logga in
Läs Premium gratis i en vecka
Få tillgång till hela Expressens digitala värld. Alla läsare kan använda den fria provperioden en gång. Därefter är priset 79 kr/mån. Digital tillsvidareprenumeration. Ingen bindningstid – säg upp när du vill.
Allt detta ingår:
• Expressen.se och Expressen–appen – obegränsad tillgång till alla artiklar
• E-tidning och korsord alla dagar
• Alla artiklar på skonahem.se, halsoliv.se, levaochbo.se, teknikensvarld.se, mama.nu, alltomresor.se, amelia.se och alltommat.se
Genom att klicka på “STARTA PREMIUM” godkänner du Bonnier News AB:s (org.nr. 559080-0917) prenumerationsvillkor för Expressen Premium och bekräftar att du tagit del av personuppgiftspolicy.