I mitten av augusti meddelade Titti Schultz att hon slutade på morgonprogrammet i NRJ, i stället fortsatte Ola Lustig med Daniel Paris och Ellen Bergström i studion.
Efter beskedet möttes Ellen Bergström av både glada och upprörda fans. Bland annat menade en följare att "det inte är samma NRJ längre".
"Jag kommer bara vara en av alla som inte kommer lyssna på NRJ längre", skrev en person i kommentarfältet på Instagram då.
LÄS MER: Profilen Titti Schultz slutar på radion – ersätts
Lyssnarnas dom efter premiären
På torsdagsmorgonen gjorde Ellen Bergström premiär som programledare i morgonshowen "Vakna med NRJ" - och hon skriver på sin Instagram att hon var nervös.
"Grym första dag på jobbet! Det är nervöst, troooor jag kan ha lagt in för många ljudeffekter, men träning ger färdighet! Jag lovar - jag ska försöka göra allt för att er morgon ska bli så smärtfri som möjligt", skriver hon i inlägget.
Hon ber även följarna att vara snälla i början, och skriver att de senare får komma med kritik.
LÄS MER: Stora ilskan mot ersättaren efter beskedet
Ellen Bergström möts av glada fans
Men hennes följare hyllar henne för programledarrollen.
"Fina du, ursäkta dig inte! Du är så jävla grym och det var NRJ som ville ha dig på tåget = de vet vem de anställt och jag kan inte komma på någon bättre än dig. Du är bäst, heja heja!" skriver en person i kommentarfältet.
"Älskar dig Ellen!!! Grym är du! Jag skrattar alltid åt dig, så sjukt rolig", skriver en annan person.
Även på NRJ:s Instagramsida möts hon av jubel.
"Vilken lekstuga för ungdomar det blivit alltså. Men skitkul att Ellen kommer dock!" skriver en person i kommentarfältet.
https://www.instagram.com/p/BJzLfXrAcyj/
https://www.instagram.com/p/BJzhD8jjTwl/
Följ Expressen Nöje på Facebook - där kan du kommentera och diskutera våra artiklar.