Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Lee Christiernsson om den tuffa förvandlingen: ”Ingen vill ha könsdysfori”

Följ senaste nytt i Expressens livesändning.
Lee, tidigare Björn, Christiernsson slog igenom i TV4:s långkörare ”Äntligen hemma”.
Foto: FOTO:TV4 / TV4
I ”Att bli Lee” berättar tv-profilen om könsdysforin och resan för att få leva som sitt sanna jag.
Foto: Peter Knutson / QX
Lee Christiernsson blir känslosam när hen pratar om sin kamp.
Foto: TV4 / TV4

”Äntligen hemma”-snickaren levde länge med känslan av att vara född i fel kropp. 

I TV4:s nya dokumentär ”Att bli Lee” berättar tv-profilen om könsdysforin och resan för att få leva som sitt sanna jag. 

– Jag har förskjutit de här känslorna så mycket det går hela tiden, säger Lee Christiernsson. 

I TV4:s Äntligen hemma var hen den muskulösa och händige ”Snickar-Björn”. En identitet hen länge tampades med. 

Under den större delen av sitt liv bar hen nämligen på den smärtsamma känslan av att vara född i fel kropp. 

Det har nu gått två år sedan Lee Christiernsson, 48, berättade för hela familjen vad hen hela sitt liv hållit hemligt – och i TV4:s nya dokumentär i två delar, ”Att bli Lee”, berättar tv-profilen om sin gripande kamp för att få leva som sitt sanna jag.

Tv-profilen beskriver i dokumentären att känslorna kring könsdysforin var någonting som hen länge tryckte undan – men som hen tillslut inte kunde kämpa emot. 

– Jag kände att jag inte orkar springa från den här könsdysforin mer, för den kommer alltid i kapp dig, du kan inte lura den liksom, säger en märkbart känslomässigt tagen Lee Christiernsson i dokumentärens första avsnitt. 

Christiernsson poängterar att hen egentligen vill prata så lite som möjligt om transexuella överlag.

– Men om man kan säga en sak så är det att ingen – ingen vill ha könsdysfori, säger hen och torkar sina tårar. 

Överdrev sin manlighet

Lee Christiernsson har under sitt vuxna liv valt både yrke och att ägna sig åt fritidsaktiviteter som kanske traditionellt sett anses manliga. 

– Folk har nog till och med sett mig som en alfahane, folk som inte känner mig, säger hen i dokumentären. 

– En grej kopplad till könsdysfori är att man lite överdriver sin manliga sida för att bibehålla känslan av att det inte är någon fara med den här transgrejen som jag utövar ibland eller känner, förklarar hen. 

I dokumentären beskriver Lee Christiernsson att det är vanligt att könsdysfori gör att man överdriver sin manliga sida.
Foto: Privat / Björn Christiernsson
”Folk har nog till och med sett mig som en alfahane”, säger Lee Christiernsson.
Foto: FOTO: ANDREAS LUNDBERG/TV4 / TV4

För att försöka förskjuta de känslor som kändes förbjudna sysselsatte hen sig själv med träning och jobb – men i destruktiva stunder även alkohol. 

– När det inte har varit tillräckligt med att jobba och idrotta så har jag också använt alkohol för att hela tiden kunna styra runt mina tankar för att kunna slappna av när jag behöver så att dysforin inte kommer och tar mig – för det är den jag mår så dåligt av hela tiden, säger Lee Christiernsson. 

Även om resan är lång och långt ifrån klar – så börjar pusselbitar falla på plats för Lee Christiernsson och i dokumentären får tittarna följa med när hen träffar en plastikkirurg. 

– Det kommer bli grymt bra, jag är jättenöjd, säger Lee Christiernsson efter sin första omfattande operation på jakt efter drömkroppen. 

Expressens Matilda Nyberg om svårigheten att utreda könsdysfori.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.