Våren – eller kanske snarare sommaren – har kommit med besked till Sverige.
Det firar prinsessan Estelle och prins Oscar hemma på Haga slott i Hagaparken, Stockholm.

På fredagen publicerar kungahuset fyra nya bilder på kronprinsessan Victorias och prins Daniels barn.
Syskonen, båda klädda i vitt, sitter på en bild tillsammans och tittar på blommor. Runt sig finns pingstliljor, passande till helgen som ju är pingsthelgen.
Prins Oscar visar sig också från sin modiga sida. På en av bilderna klättrar den lille prinsen i ett träd och ler mot kameran.

LÄS MER: Victorias kvällsbesök på skolor – letar åt Estelle
Prinsessan Estelle börjar förskoleklass på Djurgården
Samtidigt berättar hovet var prinsessan Estelle ska börja förskoleklass. Till hösten börjar hon på Campus Manillas grundskola, på Djurgården i Stockholm.
Tidigare i år var föräldrarna fullt upptagna med att försöka hitta en passande förskola till Estelle.
– Detta är ett beslut fattat av kronprinsessparet, att prinsessan Estelle ska börja på Campus Manilla. Vad som ledde fram till beslutet är inget jag kan kommentera, säger Margareta Thorgren vid hovet och tillägger:
– Ingen i kungafamiljen har gått där tidigare, det är en relativt ny skola.
Estelles skolval är mycket viktigt eftersom hon är nästa på tur till tronen efter sin mamma Victoria.
LÄS MER: Estelle byter förskola av logistiska skäl
Estelle börjar förskoleklassen 21 augusti
Två av skolorna som förekom i diskussionerna tidigare ska ha varit Fredrikshovsskolan på Östermalm och Djurgårdsskolan på Djurgården.
Men nu är det alltså bestämt att det blir Campus Manillas grundskola på Djurgården.
Ligger nära nuvarande förskolan
Något som kan ha bidragit till valet av skolan kan vara att prinsessan Estelle tidigare gått i Montessoriförskolan Lilla Kvikkjokk, som geografiskt ligger nära Campus Manilla på Djurgården. Flera av hennes kamrater på Lilla Kvikkjokk ska för övrigt också börja på Campus Manilla.
Campus Manilla beskriver sig på sin hemsida som tvåparallellig skola men elever från 6-årsverksamhet upp till årskurs 9. På skolan får Estelle ungefär 500 skolkamrater.
Det blir den 21 augusti som hon äntrar skolbyggnaden, där även medier välkomnas att fota prinsessan på första skoldagen.