Kungligheternas klänningar ska förbli en överraskning in i det sista.
Först när de tar plats vid Nobelprisutdelningen i Konserthuset får tv-tittarna och svenska folket äntligen njuta av att se vilka kreationer prinsessorna valt att ta på sig.
Prinsessn Madeleine bär rosa kjol med blommor
Men Expressen kan redan nu avslöja att prinsessan Madeleine valt att ge hedersuppdraget att designa hennes utstyrsel till svenske Fadi el Khoury.
Madeleines klädsel kommer bland annat att bestå av en stor och pampig kjol i rosa med blommor som är påsydda.
Överdelen är i ett organzaliknande tyg, tunt och fintrådigt.
Skräddare jobbade med Madeleines klänning under natten
Men prinsessan Madeleine har in i det sista varit missnöjd med sin klänning. Natten till lördag arbetade flera skräddare på ett skrädderi i Östermalm med att åtgärda de brister som Madeleine sett på klänningen.
– Vi kommenterar inte vilka kunder vi arbetar med. Det är en hederssak för oss, säger chefen för verksamheten på skrädderiet.
Fick förstärka prinsessan Madeleines blixtlås
Först vid halv två-tiden på lördag blev de sista detaljerna på klänningen klar. Bland annat arbetade man med att förstärka blixtlåset, som Madeleine upplevde öppnades för lätt på grund av kjolens tyngd.
– Jag kommenterar inte vilka kunder vi arbetar med eller vad vi gör för uppdrag åt dem, säger chefen på skrädderiet där ändringarna enligt uppgifter till Expressen utfördes.

När ändringarna var klara vid halv två-tiden hämtades den av Fadi el Khoury som körde klänningen till Slottet för en sista provning åt prinsessan Madeleine, erfar Expressen.
Då var det bara några timmar kvar till svenska folket skulle få se den i tv-rutan från prisutdelningen i Konserthuset.
Fadi el Khoury populär hos prinsessorna
Svenske Fadi el Khory är en populär designer hos kungahuset och hans klänningar har återkommande burits av både Madeleine och Victoria. Madeleine har valt Fadi el Khourys klänningar till Nobelfesten tre år i rad. 2014 bar hon en klänning med pärlbroderier signerad Fadi el Khoury. Även 2015 låg designern bakom prinsessans klänning; en stålgrå kreation med transparenta ärmar.
Även kronprinsessan Victoria är svag för designerns kreationer, både till fest och på jobbet.
På Madeleines bröllop bar hon en klänning prydd med silkestrådar, pärlor och Swarowski-kristaller i ametist och ljusgrå opal. Klänningen var gjord av handfärgad silkorganza med lager av handfärgat tyll i tre nyanser. På ett statsbesök till Sydkorea förra året klädde hon sig i en topp och kappa av Fadi el Khory.
Fadi El Khory är utbildad i Paris och har tidigare jobbar för modejättar som Christian Dior och Lanvin.