”De två besöken äger rum på önskemål av regeringen. Syftet med besöken är att främja och stärka de bilaterala relationerna med Australien och Nya Zeeland,” skriver hovet på sin hemsida.
Med dem reser bistånds- och utrikeshandelsminister Johan Forssell (M).
Kronprinsessan håller öppningsanförande
Besöken kommer att fokusera på att stärka svenska företagsintressen i de båda länderna. De kommer bland annat att besöka Canberra och Sydney i Australien och Wellington och Hamilton i Nya Zeeland.
På schemat står bland annat trädplantering, seminarium om hållbar gruvdrift och ett klimatmöte med fokus på elektrifiering. Där kommer kronprinsessan att hålla ett inledningsanförande.
Men de kommer också att fokusera lite på sport och fotboll. I Australien kommer de att träffa det australiska damfotbollslandslaget inför sommarens kommande VM-slutspel. I Nya Zeeland kommer de att träffa ”ungdomar inför det kommande världsmästerskapet”.
Kronprinsessparet är borta mellan 13 och 19 februari.